Fico zruší Fond národného majetku len naoko. Premenuje ho na agentúru (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu, ak štát vytvára ako náhradu za fond akúsi agentúru, má byť jasne stanovené na ako dlho, povedal pre Aktualne.sk 26.8.2015 Radovan Ďurana.

Fico zruší Fond národného majetku len naoko. Premenuje ho na agentúru (Aktualne.sk)

"Je potrebné urobiť definitívne rozhodnutia pokiaľ ide o FNM. Prioritou mojej vlády bude zrušenie tejto inštitúcie, pretože stráca význam,“ vyhlásil premiér Robert Fico krátko po nástupe vlády ešte v roku 2012. Píše sa rok 2015. Fond národného majetku stále funguje, k jeho zrušeniu má dôjsť až v budúcom roku. Ani nie tak celkom. Vláda ho totiž nahradí novou inštitúciou – Správcovskou agentúrou.

Dôvod, prečo už Slovensko nepotrebuje Fond národneho majetku je jasný. Stratil svoj účel, pre ktorý ho ešte vláda Jána Čarnogurského v roku 1991 zriadila.

Jeho úlohou bolo zabezpečiť realizáciu privatizácie a všetko s tým súvisiace. „Nakoľko sa do budúcna nepredpokladá privatizácia majetku štátu v rozsahu, v akom sa vykonávala v súvislosti s transformačnými procesmi v minulosti, nie je teda ani potrebná existencia osobitného subjektu určeného na výkon privatizačnej činnosti,“ zdôvodnila rušenie fondu hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

Ak by sa však štát predsa len rozhodol v budúcnosti privatizovať štátny majetok, kompetencie v tejto oblasti prevezme po novom ministerstvo hospodárstva.
Staré nahradia novým

Ostatné kompetencie fondu vláda nemá v pláne prerozdeliť už existujúcim inštitúciám. Zákonom, ktorým vláda fond zruší totiž zároveň zriadi novú organizáciu, ktorá bude jeho právnym nástupcom. So všetkým, čo k tomu patrí - sídlom, zamestnancami, rozpočtom na fungovanie, správnou radou a jej predsedom.

Pod novozriadenú agentúru prejdú aj všetky spoločnosti s majetkovou účasťou štátu, ktoré dnes spravuje fond. K dnešnému dňu ide podľa informácií zverejnených na stránke fondu o 58 akcioviek, prevažne o teplárne a SADky.

Podľa ministerstva hospodárstva je nástupnícka organizácia nutná. Vraj kvôli súdnym sporom, ktoré má Fond národneho majetku na krku. „Hlavným cieľom agentúry bude postupné vysporadúvanie záväzkov zrušeného FNM, ktoré nie je možné v krátkodobom horizonte vysporiadať bez negatívnych dopadov na štátny rozpočet,“uviedla Žiaková pre Aktuálne.sk.
Ušetria 20 percent

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zrušením fondu ušetria štátu okolo 400-tisíc eur. Na fungovanie fondu však dnes idú z rozpočtu viac ako dva milióny eur. Po zrušení fondu a následnom založení novej organizácie bude teda štát naďalej pokrývať 80 percent nákladov z toho, čo dnes.

Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov proces, ktorý chystá vláda Roberta Fica, za zrušenie Fondu národneho majetku vôbec nepovažuje. „Oni neurobia nič, len tabuľu, ktorá je na Fonde národneho majetku dajú dole a dajú tam novú tabuľu, na ktorej bude napísané agentúra,“ skonštavoval Miškov.

Exminister totiž zrušenie fondu pripravoval už počas vlády Ivety Radičovej, pre pád vlády ho však nestihli na ministerstve dokončiť.

Podľa neho výhovorky, že fond nie je možné zrušiť kvôli rozbehnutým súdnym sporom, sú nezmyselné. „Za záväzky fondu ručí dnes štát, takže ak prehrá nejaký spor a bol by nútený platiť, tento záväzok na seba preberá štát,“ tvrdí Miškov.

Podľa neho riešením by mohol byť pokojne presun záväzkov napríklad pod ministerstvo spravodlivosti, ostatné právomoci by mohol vziať na seba rezort hospodárstva. Takto to mal ako minister hospodárstva v pláne urobiť do roku 2014, inšpiroval sa pritom u našich susedov v Českej republike.
Nesmrteľný dinosaurus

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu, ak štát vytvára ako náhradu za fond akúsi agentúru, má byť jasne stanovené na ako dlho. „Táto agentúra má mať definovaný koniec života, aby sa z nej nestal nesmrteľný dinosaurus,“ skonštatoval pre Aktuálne.sk Ďurana.

Podľa neho by sa mala agentúra zriadiť napríklad na tri roky. Jej poslaním by malo podľa neho byť doriešenie sporov, zlikvidovanie nefunkčných vlastníckých práv a prevod živých akcií tam, kde majú opodstanenie „Vznikne tak žiadúci tlak na riešenie vlastníckych práv, zároveň však dostatočne dlhý, aby štátu nevznikali náklady z titulu rýchlych odpredajov,“ dodal Ďurana.

Martina Ruttkayová

Aktualne.sk, 26.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards