Čislák zrušil návrh boja s korupciou. Vilo, koho si sa zľakol? (Plus jeden deň)

Problém nevyriešia protikorupčné kurzy ani apel na morálku pracovníkov. Korupcia je riešením neefektivít v zdravotníctve, kde štát svojou neschopnosťou manažovať sektor vytvára umelý nedostatok a priestor pre neformálne platby v podobe úplatkov, povedal pre Plus jeden deň 26.8.2015 Juraj Karpiš.

Čislák zrušil návrh boja s korupciou. Vilo, koho si sa zľakol? (Plus jeden deň)

Robia si z nás žarty? Minister zdravotníctva Čislák chcel dať vyškoliť lekárov ako nebrať úplatky. Zlepšenie povesti zdravotníctva, ktoré v posledných mesiacoch otriaslo niekoľko korupčných aférami, sa však nekoná. Školenie za stovku totiž stopli a idú vylepšovať.

Predražené nákupy zdravotníckych zariadení, úplatky pre lekárov či podivné obstarávania stravy do nemocníc. Tieto šokujúce odhalenia prednedávnom otriasali naším zdravotníctvom. Mnohých Slovákov dokonca vyhnali do ulíc, kde protestovali proti úplatkom.

Dôležitosť situácie si uvedomoval aj minister Čislák a pripravil návrh o protikorupčnom vzdelávaní, ktorým mali na Slovenskej zdravotníckej univerzite prejsť všetci zdravotnícki zamestnanci. Po uverejnení návrhu sa však spustila lavína kritiky.

„Problém nevyriešia protikorupčné kurzy ani apel na morálku pracovníkov. Korupcia je riešením neefektivít v zdravotníctve, kde štát svojou neschopnosťou manažovať sektor vytvára umelý nedostatok a priestor pre neformálne platby v podobe úplatkov,“ skritizoval návrh Juraj Karpiš z Inštitútu INESS.

Ministerstvo tak ihneď otočilo a jeho šéf požiada o odklad úlohy. Napriek tomu sú s návrhom kurzov spokojní a zabudli len na názory odborníkov. „Sme presvedčení o dôležitosti a opodstatnenosti opatrenia, ktorým je absolvovanie vzdelávacej aktivity v oblasti protikorupčného správania. Priznávame však, že riešeniu tejto otázky musí predchádzať širšia diskusia, ktorá chýbala,“ napísali z ministerstva.

Dôvodom, prečo sa diskusia nekonala, mal byť nedostatok času. Protikorupčné opatrenia totiž boli medzi návrhmi v Akčnom pláne a ten mal byť splnený do konca volebného obdobia. A to akosi ministerstvo nestíha.

„Účinnejšou a efektívnejšou politikou, ako sú celoplošné jednorazové protikorupčné kurzy pre zdravotníckych pracovníkov, mimochodom, nie pre všetkých riaditeľov nemocníc... by bolo prijímanie takých opatrení, ktoré by systémovo menili prostredie a motivácie aktérov v zdravotníctve tak, že nebude vznikať podhubie pre korupciu,“ okomentoval ministrov plán odborník Dušan Zachar z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.

Takými môže byť napríklad zvyšovanie transparentnosti informácií v zdravotníctve či už cez meranie, zverejňovanie a následné odmeňovanie poskytovateľov a zdravotníckych pracovníkov na základe výsledkov poskytovanej zdravotnej starostlivosti - ich kvality a efektívnosti, alebo cez zavádzanie elektronických služieb a výmeny dát až po DRG-systém.

Keď sme u Čisláka zisťovali, aké ďalšie opatrenia teda pripravujú, z odpovede sme sa to nedozvedeli. Uspokojiť sa zrejme máme s tým, že funguje protikorupčná linka.

„Z protikorupčných opatrení, ktoré už fungujú: protikorupčná linka na ministerstve na nahlasovanie podozrení z korupcie, protikorupčné linky, resp. mailové schránky vo všetkých nemocniciach a projekt otvorenej transparentnej nemocnice,“ napísali od Čisláka. Podľa posledných zistení RTVS však ľudia tieto linky na nahlasovanie podozrení z korupcie lekárov nevyužívajú.

Plus jeden deň, 26.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards