Premiér pomáha skôr podnikateľom v istých okresoch ako dlhodobo nezamestnaným (Sme)

Podľa Radovana Ďuranu opatrenie môže, paradoxne, zhoršiť situáciu dlhodobo nezamestnaných. Zamestnávateľ si, pochopiteľne, vyberie človeka s kratšou históriu nezamestnanosti ako s dlhšou, povedal pre Sme 23.8.2015.

Premiér pomáha skôr podnikateľom v istých okresoch ako dlhodobo nezamestnaným (Sme)

Niektoré firmy u nás dostanú odvodovú úľavu na ľudí, ktorí sú na úrade práce len šesť mesiacov. Niektorým regiónom to môže uškodiť.

BRATISLAVA. Opatrenie, ktoré navrhuje premiér Robert Fico na pomoc regiónom, im môže uškodiť.

V okresoch, kde je nezamestnanosť vyššia ako dvadsať percent, navrhuje vláda odvodovú úľavu. Firmy, ktoré zamestnajú človeka aspoň šesť mesiacov evidovaného na úrade práce, nebudú musieť istý čas za tohto pracovníka platiť takmer žiadne odvody.

Zmena by mala platiť len pre okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava a Sobrance. Nie je to ešte isté, ale možno sa bude vzťahovať aj na Poltár, Sabinov, Vranov nad Topľou, Trebišov, Veľký Krtíš a Gelnica. Tak to hovorí premiér.

Doteraz odvodová úľava platila pre všetky regióny Slovenska, avšak na ľudí, ktorí nepracovali dlhšie ako jeden rok.

Desaťtisíce dlhodobo nezamestnaných

Vláda dúfa, že vďaka odvodovej úľave budú mať firmy o ľudí väčší záujem a počet nezamestnaných klesne.

„V okresoch, s ktorými sa počíta, sme našli vyše desaťtisíc ľudí, ktorí sú v našej evidencii od šesť do dvanásť mesiacov. Ak im to má pomôcť, rozhodne to má zmysel,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš (Smer). Dlhodobo nezamestnaných je však päťnásobne viac.

Nezamestnanosť sa v týchto regiónoch skutočne môže znížiť, ale to podľa odborníkov nerieši problém týchto miest. Rovnako to nerieši ani problém Slovenska, ktoré patrí medzi krajiny s najvyšším počtom dlhodobo nezamestnaných v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Medzi dlhodobo nezamestnaných podľa medzinárodných pravidiel sa počítajú ľudia, ktorí od poslednej práce nepracovali rok a viac. Že by sme ju mali znížiť, nám pravidelne v hodnoteniach opakujú Európska komisia aj OECD.
Zmena problém regiónov nerieši

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu Fico svojimi novinkami – posunutie hranice na odpúšťanie odvodov z dvanástich na šesť mesiacov – môže situáciu s dlhodobo nezamestnanými v týchto problematických regiónoch zhoršiť, a nie vyriešiť. Prácu si nájdu len ľudia, ktorí ani dnes nemajú s jej hľadaní taký veľký problém. Naopak, ľuďom, ktorí sú na úrade práce už viac ako rok, to výrazne znižuje šance nájsť zamestnanie.

„Opatrenie môže, paradoxne, zhoršiť situáciu dlhodobo nezamestnaných. Zamestnávateľ si, pochopiteľne, vyberie človeka s kratšou históriu nezamestnanosti ako s dlhšou,“ vraví Ďurana. Vláda teda skôr ako ľuďom vyšla v ústrety podnikateľom.

Potvrdzuje to aj Ondruš, podľa ktorého zmenu vláde navrhovali priamo ľudia z podnikov v týchto okresoch. Tí tvrdili, že odvodová úľava pri dlhodobo nezamestnaných nie je motivujúca. Ľudia, ktorí sú na úrade práce dlhšie ako rok, totiž strácajú pracovné návyky, sú pomalší a potrebujú väčšiu kontrolu.

Michaela Kušnírová

Sme, 23.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards