Štát ide dotovať Slovákov. Ak sa zamestnáte, môžete dostať na nájom (Aktuality.sk)

Podľa Radovana Ďuranu najväčšiu prekážku zamestnávania dlhodobo nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou predstavuje ale samotná vláda. Ktorá umelo dvíha minimálnu mzdu, kvôli ktorej v zaostávajúcich regiónoch vzniká málo pracovných miest, povedal pre Aktuality.sk 19.8.2015.

Štát ide dotovať Slovákov. Ak sa zamestnáte, môžete dostať na nájom (Aktuality.sk)

 Až 250 eur mesačne by ste mohli dostať od štátu na nájom. Ak zbalíte kufor a pôjdete robiť.

V Komárne, kde je viac ako 15-percentná nezamestnanosť, agentúra McRoy nedávno ponúkala nezamestnaným miesta vo firme so sídlom v Lozorne, ktorá vyrába komponenty pre automobilky.

Z niekoľkých desiatok prítomných sa nakoniec rozhodli využiť ponuku traja. Hlavným argumentom prečo nie bola vzdialenosť, zhruba 130 kilometrov. Okrem mzdy by mali nárok aj na príspevok na bývanie, napriek tomu to odmietli.
Príspevok za príspevok

Štát sa rozhodol, že pomôže. Obmieňa príspevok za príspevok. Napriek tomu, že z praxe už dávno vie, že nefunguje.

Doteraz môžu tí, ktorí si nájdu prácu mimo svojho mesta dostávať jednorázové príspevky. Pravidlá sú prísne. Peniaze dostanete, len ak zmeníte trvalé bydlisko.

Od začiatku roka požiadalo z približne 300-tisícovej armády nezamestnaných o príspevok spolu len 33 ľudí. O desiatku menej ako vlani.

Paradoxne, rezort práce zavádza obdobný príspevok - na nájom za presťahovanie sa za prácou.

Tentokrát jednorázový príspevok nahradí mesačným príspevkom, a to najviac na pol roka. K podmienke trvalého bydliska pridáva aj prechodné. Ak budete za robotou cestovať najmenej 70 kilometrov, dostanete od štátu peniaze, maximálne do 250 eur na mesiac.

„Predpokladáme zvýšenie záujmu o tento príspevok a podporu približne 793 osôb v priemere ročne," uvádza rezort práce, ktorý si sľubuje zvýšenie zamestnanosti.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu, najväčšiu prekážku zamestnávania dlhodobo nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou predstavuje ale samotná vláda. Ktorá umelo dvíha minimálnu mzdu, kvôli ktorej v zaostávajúcich regiónoch vzniká málo pracovných miest.

Najskôr výplata

Práve nové pracovné miesta by mala priniesť nová automobilka. Špekuluje sa, že až do 6-tisíc ľudí by si mohlo nájsť u britského zamestnávateľa novú prácu.

Priestor na rast nového investora tu máme. Aj nezamestnaní sa nájdu. Otázkou ostáva, či sa nájdu kvalifikovaní nezamestnaní.

Ľudí zo vzdialenejších regiónov bude musieť totiž zamestnávateľ motivovať slušnou výplatou, aby sa presťahovali. Nie dočasnou dotáciou od štátu, ukazuje porovnanie počtu poberateľov už zavedeného príspevku.

Pritom nehovoríme iba o príchode automobilky Jaguar Land Rover. V závode Volkswagenu si majú nájsť prácu tiež ďalšie stovky ľudí. Fabrika v Bratislave do novej montážnej haly pre vozidlá SUV preinvestuje ďalších 240 miliónov eur. V priebehu leta budúceho roka odštartuje fabrika nábor pre nových 400 zamestnancov.

Nezamestnaným to nepomôže

Podľa riaditeľa personálnej agentúry McRoy Ľuboša Sirotu je problém už len v tom, že mobilita pracovnej sily na Slovensku je veľmi slabá. Väčšina ľudí nie je ochotná dochádzať za prácou na väčšie vzdialenosti a ešte menej je ochotných sa za ňou presťahovať.

Ďurana dodáva, že príspevok na nájom by mal mať preto výrazne odlišné podmienky, a nemal by byť viazaný na zmenu pobytu.

Vzhľadom na množstvo Slovákov pracujúcich v zahraničí, či východniarov v Bratislave je zrejmé, že tí mobilní sa už za prácou presťahovali.

Takýto príspevok podľa analytika neumožní napríklad nezamestnanej rozvedenej matke troch školopovinných detí sa presťahovať za prácou. Obdobných príkladov by sa našlo viacero.

"Mestá generujú viac pracovných príležitostí, preto je dobré, že už keď vláda chce vstupovať do vzťahov na pracovnom trhu, tak by tak mala robiť podporou sťahovania, nie dotovaním tvorby pracovných miest."
Prácu potrebujú v hladových dolinách

Podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov je potrebné zamerať sa najskôr aj na uvoľnenie byrokracie či stále vysoké daňovo-odvodové zaťaženie podnikateľov.

Štát by touto cestou mohol podľa viacerých motivovať postupne vznik nových firiem, rozvoj tých súčasných a zamestnávanie ľudí aj na kratšie a čiastkové úväzky, nielen na trvalý pracovný pomer.

„Zjednodušovať proces zakladania spoločností a podpora živnostníkov nie je o príspevkoch, ale o podmienkach podnikania u nás. Najviac ľudí nezamestnávajú veľké podniky, ale práve malé a stredné firmy. Takže to je cesta, ako znižovať nezamestnanosť," zdôrazňuje Sirota.

Dôležité je aj budovanie infraštruktúry, ktorá zjednoduší príchod investorov aj do hladových dolín, pripomína.

Príkladom je južná spojnica medzi východom a západom, kde veľmi ťažko dotiahneme významnejšieho investora napríklad do okolia Rimavskej Soboty.
Kde budú bývať?

Ak sa aj vláde podarí zámer dotácie na zvýšenie zamestnanosti, ukazuje sa ďalší problém. Sirota upozorňuje, že príspevok na nájom môže naraziť aj na slabú dostupnosť nájomného bývania, keďže výstavba nájomných bytov je ešte stále nedostatočná.

Primátor Nitry Jozef Dvonč tvrdí, že v súčasnosti sú voľné kapacity na ubytovanie hlavne na súkromí.

Argumentuje, že mesto už ale vie o viacerých investoroch, ktorí sa chcú angažovať vo výstavbe nájomných bytov.

„Mesto má záujem rekonštruovať svoje staršie objekty na nájomné byty. Má spracovanú aj vyhľadávaciu štúdiu na lokality pre bytovú výstavbu a so štátnou pomocou bude každoročne pripravovať výstavbu zhruba 100 nájomných bytov," dodáva primátor.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 19.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards