Pozrite si, o koľko môže od januára zlacnieť elektrina (Sme)

Priama podpora predstavuje približne 25 eur na megawatthodinu, čo je v priemere zhruba 15 percent z koncovej ceny, konštatoval pre denník Sme 18.8.2015 Martin Vlachynský.

Pozrite si, o koľko môže od januára zlacnieť elektrina (Sme)

Ľudia lacnejšiu elektrinu  môžu pocítiť len mierne. Jej cena by podľa prepočtov SME mohla klesnúť do dvoch percent.

BRATISLAVA. Domácnosti majú na dosah dobrú správu. Cena elektriny by od budúceho roka mohla zlacnieť.

Dôvodom je fakt, že jej priemerná cena sa na pražskej burze medziročne znížila aj o viac ako štyri percentá. Kým vlani za prvý polrok bol jej priemer vo výške 35,42 eura za megawatthodinu, tento rok stojí len 33,85 eura.

„Pokles je spôsobený poklesom cien čierneho uhlia, ktoré sa pohybujú na dlhoročných minimách. Kým v minulosti jeho tona stála viac ako sto dolárov, dnes je pod 54 dolármi a kopíruje prepad cien ropy,“ vidí dôvody energetický analytik J&T banky Michal Šnobr.
Domácnosti? Len mierne

Priemerná cena komodity za prvý šesť mesiacov roka je dôležitá. Viac ako tretinu z konečnej ceny ovplyvňuje práve vývoj na burze.

Aj pre tento fakt domácnosti nízke ceny na svojich účtoch zrejme pocítia len mierne. Podľa prepočtov denníka SME by konečná cena mohla poklesnúť do dvoch percent.

„Zníženie cien pre domácnosti sa bude pohybovať v jednotkách percent – maximálne do piatich. Rozhodne nie viac,“ dodáva Šnobr.

Mierny pokles cien odhadujú aj samotné distribučné spoločnosti. Ako povedal obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla, vzhľadom na nižšie ceny na burze sa dá očakávať mierny pokles.

„Pozitívny pokles na komodite odzrkadlíme v cenových návrhoch,“ povedala hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

Posledné slovo však bude mať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Jeho hovorca Miroslav Lupták odkázal, že regulačný úrad o svojich rozhodnutiach až do ich prijatia dopredu nehovorí. Rozhodne už na jeseň.

„Začneme na jeseň, keď budeme mať relevantné informácie za uplynulé obdobie a ozrejmené trendy na medzinárodných trhoch s energiou a surovinami,“ povedal Lupták.
Dotácie aj na zelenú energiu

Lacnejšiu elektrinu pre domácnosti však brzdia viaceré dotácie. Ako povedal analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida ide o určité vládne priority, ktoré cenu deformujú a nemali byť v konečnej cene zahrnuté, keďže krivia trh.

Do takýchto „priorít“ patria obnoviteľné zdroje energie, ťažba domáceho uhlia, ale aj kombinovaná výroba elektriny a tepla.

„Priama podpora predstavuje približne 25 eur na megawatthodinu, čo je v priemere zhruba 15 percent z koncovej ceny,“ vraví analytik INESS Martin Vlachynský.

Podľa Vlachynského koncová cena elektriny nepriamo podporuje aj štátny rozpočet vďaka príjmom zo SEPS či distribučných spoločností.

Marek Poracký

Sme, 18.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards