Štát ročne odpustí ľuďom dane za miliardu (Hospodárske noviny)

Bohužiaľ, nastavenie odpočítateľnej položky nevedie k zníženiu nákladov na plat na úrovni minimálnej mzdy, konštatoval pre Hospodárske noviny 24.7.2015 Radovan Ďurana.

 Štát ročne odpustí ľuďom dane za miliardu (Hospodárske noviny)

Jedna miliarda eur. Túto hranicu by mali podľa návrhu rozpočtu prekročiť daňové výdavky. V pomere k HDP by tak medziročne vzrástli o 0,1 percenta na úroveň 1,3 percenta, ktorú mali v roku 2013. Ide o úľavy na daniach a odvodoch, ktoré využíva vláda na podporu určitých aktivít, ako napríklad daňový bonus na dieťa či najnovšie odvodová odpočítateľná položka pre ľudí s nízkymi príjmami. Aj tie spôsobili zvýšenie o 154 miliónov eur.

Odpustené zdravotné poistné si uplatňuje od 1. januára zamestnanec, ktorý má plat nižší ako 570 eur. Maximálne ide o 380 eur mesačne. Od roku 2016 neboli prijaté žiadne opatrenia, ktoré by ďalej úľavy zvyšovali. Práve pomalý efekt nabehnutia odpočítateľnej položky spôsobuje zvýšenie na budúci rok. "Vláda má možnosť buď dať rodinám tieto peniaze priamo formou dávky, alebo odmeniť úľavou pracujúcich. Osobne sa mi takýto motivujúci spôsob páči viac," uviedol analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Dotovanie časti zdravotných odvodov nie je vždy vnímané pozitívne. "Bohužiaľ, nastavenie odpočítateľnej položky nevedie k zníženiu nákladov na plat na úrovni minimálnej mzdy," vysvetľuje Radovan Ďurana, analytik z inštitútu INESS.

Ak zamestnanec podľa neho nevytvorí prácou sumu 476 eur, pracovné miesto pre neho nevznikne, bez ohľadu na odpočet. "Vláda musí na dotovanie odvodov nájsť zdroje inde, teda ubrať z iných politík," pokračuje Ďurana. Podľa neho je odpočítateľná položka plošná a relatívne priama podpora nízkopríjmových domácností. "Zvyšuje ponuku práce, ak by bola spojená aj so znížením celkovej mzdy, bol by to žiaduci nástroj na znižovanie nezamestnanosti," uzatvára analytik INESS.

Daňové výdavky sa podľa Valachyho môžu použiť i na hľadanie rezervy v štátnej kase. Ak by sa niektoré zrušili alebo znížili, štát by vybral viac daní a odvodov. V ďalších rokoch vláda očakáva stabilizáciu daňových výdavkov v pomere k HDP. Celková výška daňových výdavkov je kvôli vzájomnému ovplyvňovaniu len orientačná.

Michal Skýpala

Hospodárske noviny, 24.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards