Štát zaplatí tábor tisícke detí. Koľko to bude stáť zatiaľ nevie (Denník N)

To, či je opatrenie dobré alebo zlé, záleží od cieľa, ktorý sleduje tak vláda, ale aj rodičia detí. Ak je cieľom podpora sociálne slabých rodín, môžeme ako pozitívny prvok hodnotiť adresnosť opatrenia, na rozdiel od bezplatného cestovania ide o cielenú podporu, konštatoval na margo sociálnych opatrení vlády 6.7.2015 Radovan Ďurana.

Štát zaplatí tábor tisícke detí. Koľko to bude stáť zatiaľ nevie (Denník N)

Asi tisíc detí chce štát poslať na letný tábor, ktorý zaplatí štát. Ohlásil to ešte na sneme strany Smer Robert Fico.

Ministerstvo vnútra teraz zverejnilo podrobnosti, ako budú tábory vyzerať a tiež, ktoré deti budú mať na ne nárok. “Tábory sú pripravené pre zdravé deti vo veku od 8 do 12 rokov,” napísalo ministerstvo vnútra v tlačovej správe.

Tábory budú na osem dní a sedem nocí. Štát zaplatí deťom ubytovanie, stravu a cestovné poistenie. Dopravu budú musieť zabezpečiť rodičia.
Len do 800 eur na mesiac

O pobyt v tábore v jednom zo siedmich zariadení, ktoré majú pod sebou ministerstvá vnútra alebo obrany, sa môžu uchádzať deti zo sociálne slabších rodín. V domácnosti tak musí byť aspoň jeden člen zamestnaný, alebo podnikať, mesačný príjem domácnosti nesmie presiahnuť 800 eur.

Štátne zariadenia ministerstva vnútra a obrany, kde budú deti oddychovať, majú kapacitu od 40 do 100 detí. Deti pôjdu do zariadenia, ktoré je najbližšie miestu bydliska, lebo dopravu hradia rodičia detí.

Deti z Vratislavského či Trnavského kraja tak pôjdu do IVeS Bratislava. Deti z Nitrianskeho kraja pôjdu do kaštieľa Duchonka.

Rodina, ktorá bude chcieť využiť možnosť dať dieťa do dotovaného tábora, musí vyplniť žiadosť, z nich sa potom bude žrebovať. Ministerstvo totiž predpokladá, že záujem bude vyšší ako kapacity. Prvé deti by mali odísť už o týždeň.

Práve cesta môže byť pre rodičov limitujúca, hovorí analytik INESS Radovan Ďurana. “Limit pre 1000 detí je mnohonásobne nižší ako počet detí žijúcich v takýchto príjmových podmienkach. Rovnako náklady budú limitované, ak by pobyt stál 200 eur, náklady nepresiahnu 200-tisíc eur,” dodal.
Objem peňazí nehovoria

Koľko budú dotované tábory stáť, ministerstvo odhadnúť zatiaľ nevie. “Bude to jasné až po skončení programu,” povedala hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.

“Ide o jedno z relatívne lacných opatrení cielených na sociálne slabších ľudí. Je lepšie, keď budú štátne zariadenia vyťažené takýmto spôsobom, ako keby boli prázdne,” reaguje na informácie o táboroch analytik INEKO Peter Goliaš.

Ministerstvá by podľa neho mali zverejniť, ako sú vyťažené ich rekreačné zariadenia a tiež, aké majú hospodárske výsledky. “Možno by sa ukázalo, že by pre štát bolo efektívnejšie, ak by ich vo férovej súťaži sprivatizoval a v prípade záujmu by si ich na potrebný čas prenajímal,”dodal.

“To, či je opatrenie dobré alebo zlé, záleží od cieľa, ktorý sleduje tak vláda, ale aj rodičia detí. Ak je cieľom podpora sociálne slabých rodín, môžeme ako pozitívny prvok hodnotiť adresnosť opatrenia, na rozdiel od bezplatného cestovanie ide o cielenú podporu,” povedal analytik INESS Ďurana.

Ako negatívny prvok sa podľa neho môže ukázať rozhodnutie poskytovať služby letného tábora samotným štátom
v štátnych zariadeniach. “Až radosť v detských očiach ukáže, či spokojné budú aj deti a rodičia,” dodal

Veronika Folentová

Denník N, 6.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards