Vráť sa na Slovensko, dostaneš desaťtisíce eur. Štát chce lákať úspešných domov (Aktuality.sk)

Už na prvý pohľad ide o pomerne nesystémové riešenie. Namiesto dotovania vybraných šikovných a vzdelaných ľudí, aby sa vrátili naspäť na Slovensko, by sa vláda mohla zamyslieť nad všeobecným zlepšovaním podnikateľského prostredia, vzdelávania a výskumu na Slovensku. Aby títo ľudia nemuseli odchádzať, povedal pre Aktuality.sk 11.6.2015 R´bert Chovanculiak.

Vráť sa na Slovensko, dostaneš desaťtisíce eur. Štát chce lákať úspešných domov (Aktuality.sk)

Štát plánuje rozdať veľké peniaze, aby získal pre našu ekonomiku mladých a vzdelaných absolventov prestížnych škôl. Počet slovenských študentov na zahraničných školách totiž rastie, no len máloktorí sa vrátia. A tí, čo študujú u nás, zoberú diplom a utekajú preč.
Peniaze za návrat na Slovensko

Slušný "náborový príspevok" chystá rezort školstva na nový štart najskôr pre tých, ktorí študovali na prestížnej univerzite v zahraničí a ostali tam. Ako podmienku si kladie vekovú hranicu do 30 rokov a žiadne podnikateľské aktivity na Slovensku. Presvedčiť ich má jednorázová suma, 10-tisíc eur priamo do vrecka.

Slováci, ktorí pracujú na vedúcej pozícii v zahraničí viac ako desať rokov, môžu dostať až 50-tisíc eur. V tomto prípade im ale vyplatia peniaze postupne. Rezort vysvetľuje, že prvú splátku by im dali po podpísaní pracovnej zmluvy. Druhú splátku zo sľúbenej odmeny až po odpracovanom roku.

Renomovaného slovenského vedca, ktorý roky pôsobí v Nemecku, plán rezortu školstva neohúril. Na druhej strane však oceňuje snahu získať slovenské mozgy späť.

„Táto suma nie je pre mňa motivujúca. Pracujem ako senior R&D inžinier v oblasti elektrotechniky, ktorá na slovenskom trhu nie je. S platom som veľmi spokojný. Na Slovensku by som sa musel uskromniť so zlomkom tej sumy. Okrem toho, vlastním rodinný dom a manželka a dcéra sú tu úplne integrované, čo by návrat domov veľmi komplikovalo. Ale určite je to zo strany vlády rozumný pokus,“ hodnotí Anton Labanc, ktorý vyvíja priemyselné generátory vo Freiburgu.

Mladí vedeckí pracovníci, ktorí sa uchytili na zahraničných univerzitách alebo špičkových pracoviskách, poväčšine dobre poznajú aj slovenské reálie. Ponuka 50-tisícového príspevku a slovenského platu len málokoho presvedčí, keď má na druhej strane možnosť rozvinúť sľubnú kariéru v cudzine.

„Už na prvý pohľad ide o pomerne nesystémové riešenie. Namiesto dotovania vybraných šikovných a vzdelaných ľudí, aby sa vrátili naspäť na Slovensko, by sa vláda mohla zamyslieť nad všeobecným zlepšovaním podnikateľského prostredia, vzdelávania a výskumu na Slovensku. Aby títo ľudia nemuseli odchádzať,“ tvrdí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róbert Chovanculiak.

Celkové ročné náklady na tento program nie sú na prvý pohľad vysoké. Zo štátnej kasy pýta ministerstvo školstva milión eur ročne.
Len pre vyvolených?

Znepokojenie nad avizovaným dotovaním mladých vyjadruje aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ). Nápad, aby mladých Slovákov lákal štát finančnými benefitmi späť do vlasti, s krajanmi nikto nekonzultoval.

Predseda združenia Vladimír Skalský upozorňuje, že dôležité bude samotné nastavenie úpravy - teda to, aby sa dotácia nedostala len vybraným po skončení školy. Okrem toho treba pravidlá stanoviť tak, aby sa títo ľudia na Slovensko nevrátili len na chvíľu.

Obavy má aj zo scenára, že študovať mimo Slovenska bude ešte výhodnejšie ako dnes. Študenti by mohli odísť na školu napríklad do Česka, kde nie je zavedené školné. Potom by sa vrátili a získali dotáciu od štátu.

„Vzniká otázka, či je hospodárne vyplatiť 10- tisíc eur absolventovi vysokej školy v zahraničí za to, že sa vráti," dodáva Skalský.

Pripomína, že stále klesá grantový program na podporu aktivít Slovákov v zahraničí, dotovaný zo štátnej kasy. Tento program zahŕňa aj vzdelávacie aktivity. Podpora medziročne klesá asi o 100-tisíc eur.
Dotáciu môžu dostať státisíce Slovákov

V zahraničí podľa údajov SZSZ žijú asi dva milióny ľudí so slovenskou národnosťou. Najviac ich je v USA, kde žije aj veľa potomkov ľudí z vysťahovaleckých vĺn. Mnoho Slovákov žije aj v Česku, ale patria sem aj historické komunity na území dnešného Maďarska, Srbska, Rumunska a Chorvátska.

Kritériá plánu získať späť úspešných mladých by určite spĺňali tisíce z nich. Aktuálne ich je najviac v Česku, Veľkej Británii, USA, v Nemecku a Írsku.

Problémom pri ich sčítaní sú však podľa Skalského aj veľké počty ľudí s dvojakým občianstvom. Najmä v Česku si podstatná časť týchto ľudí ani nie je vedomá, že o slovenské občianstvo v minulosti neprišla.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 11.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards