Ficovi sa zapáčilo dávať pred Vianocami penzistom viac (Hospodárske noviny)

Ako povedal na margo vianočných príspevkov 28.5.2015 Radovan Ďurana, ide o nesystémovú dávku finančnej pomoci. Nie je poskytovaná dostatočne adresne, keďže nezohľadňuje skutočnú situáciu dôchodcov. A zaťažuje už aj tak vysoko deficitné verejné financie.

Ficovi sa zapáčilo dávať pred Vianocami penzistom viac (Hospodárske noviny)

 Dať dôchodcom pred Vianocami viac na živobytie. To bol zámer vlády Roberta Fica (Smer-SD), keď pred rokom ohlásila v rámci prvého sociálneho balíčka zmeny pre penzistov. Jednou z nich bol aj takzvaný príplatok k vianočnému príspevku. Takmer 13 eur navyše plánoval pôvodne kabinet vyplatiť penzistom len vlani. Dokazovala to aj novela zákona, v ktorej vláda písala, že príspevok sa vyplatí jednorazovo. To znamená len k vianočnému príspevku za rok 2014. To, čo si pred rokom ešte všetci mysleli a čo bolo napísané aj v zákone, dnes už však neplatí. Fico a spol. budú totiž príplatok penzistom vyplácať znovu.

Desať miliónov eur
Opäť jednorazovo a opäť vláda novelizuje zákon. "Cieľom predloženého návrhu je za rok 2015 jednorazové zvýšenie vianočného príspevku pre poberateľov nízkych dôchodkov, čím sa prispeje k zvýšeniu životnej úrovne nízkopríjmových poberateľov dôchodkov vo vianočnom období," objasňuje minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Nárok naň budú mať penzisti s dôchodkom nižším ako 396,18 eura mesačne. Návrh včera schválila vláda, platiť by mal od novembra. Nárok na peniaze navyše podľa neho bude mať približne 760-tisíc penzistov a štátny rozpočet to bude stáť takmer 10 miliónov eur. Čo je menej ako vlani, keď naň štát vynaložil približne o 6 miliónov eur viac.

Aj napriek tomu sa takýto prístup odborníkom nepáči. Podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža ide o nesystémovú dávku, ktorú by štát nemal rozdávať. Nefunguje totiž pri nej napríklad princíp zásluhovosti ako to je pri penzii. Tú ľudia získajú na základe odrobených rokov a platu a tieto dva faktory rozhodujú aj o výške penzie. V prípade príplatku takýto systém nefunguje. "Je to v podstate dávka, ktorú vláda pred voľbami rozdáva svojim voličom," dodáva Baláž.

Ešte od Tomanovej
Podmienkou na získanie príplatku je, aby dôchodca dostával aj vianočný príspevok. Ide o dávku, ktorú zaviedla ešte exministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) v roku 2006, nezrušil ju ani kabinet Ivety Radičovej. Dávka má vraj penzistov aspoň čiastočne ochrániť pred chudobou. Funguje pritom jednoducho. So stúpajúcou výškou dôchodku sa výška vianočného príspevku postupne znižuje.

Ročne stojí táto dávka štát približne 80 miliónov eur. A presne toľko by vláda ušetrila, ak by ju zrušila. Presne po tom volajú odborníci už roky. Považujú ju za zbytočnú a nesystematickú. "Ide o nesystémovú dávku finančnej pomoci. Nie je poskytovaná dostatočne adresne, keďže nezohľadňuje skutočnú situáciu dôchodcov. A zaťažuje už aj tak vysoko deficitné verejné financie," tvrdí analytik INESS Radovan Ďurana. Jednota dôchodcov zase navrhuje zmeniť vianočné dôchodky na pravidelný trinásty príjem. Myslia si, že by to tak bolo systémovejšie.

Za vianočné dávky nás žaluje Brusel
Približne pred dvoma rokmi zažalovala Európska komisia Slovensko pred Súdnym dvorom. Dôvodom bol jednoduchý: diskriminácia. Slovensko totiž nevypláca vianočný dôchodok penzistom, ktorí žijú v zahraničí. Tí sú podľa komisie znevýhodnení. "Podľa pravidiel Európskej únie predstavuje vianočný príspevok k dôchodku dávku v starobe, ktorú nemožno odoprieť z dôvodu, že príjemca má bydlisko v inom členskom štáte, než je štát, ktorý dôchodok poskytuje," objasnil pred časom hovorca zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. Spor sa ani do dnešného dňa nevyriešil. Žaloba stále leží na Súdnom dvore. A Slovensko naďalej nevypláca túto dávku ľuďom v cudzine.

Na možný problém nás pritom komisia upozornila pol roka predtým, ako oficiálne pristúpila k žalobe. Koncom roka 2012 požiadala Slovensko, aby poskytovalo vianočný príspevok aj dôchodcom s bydliskom v iných členských štátoch Európskej únie. Naša vláda však požiadavku Bruselu odmietla. Ministerstvo práce vtedy podľa jeho analýzy tvrdilo, že dôchodcovia na vianočný dôchodok nárok nemajú. Aj v oficiálnej odpovedi adresovanej Komisii zopakovali, že namietajú uvedenú právnu klasifikáciu tohto príspevku podľa práva EÚ, ktorý nepovažuje za dávku v starobe.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 28.5.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards