Juraj Široký má dôvod na úsmev: Rozhodnutie sudkyne v kauze Váhostav ho zachránilo! (Nový čas)

Na normálnom trhu spoločnosti, ktorá sa len pomocou vlády dostane z problémov, ktoré má a ktoré si do značnej miery spôsobila sama, by to znížilo reputáciu, povedal pre Nový čas 26.5.2015 Radovan Ďurana.

Juraj Široký má dôvod na úsmev: Rozhodnutie sudkyne v kauze Váhostav ho zachránilo! (Nový čas)

Po dlhých mesiacoch, zdá sa, je kauza Váhostav na svojom konci.

Podľa informácií z prostredia justície Okresný súd v Bratislave schválil plán škrtania dlhov spoločnosti. Väčšina veriteľov avizuje, že využije ponuku štátu a zoberie 50 % zo sumy, ktorú im stavebný gigant dlhuje. V samotnej reštrukturalizácii by síce mohli dostať viac peňazí, ale až v priebehu 10 rokov. Šéf Váhostavu Juraj Široký sa tak môže naďalej usmievať.

Podľa Denníka N sudkyňa Katarína Bartalská odklepla reštrukturalizačný plán Váhostavu, čo v praxi znamená, že Váhostav môže zoškrtať viac ako 80 % dlhov voči drobným dodávateľom. V druhom prípade hrozili stavebnému gigantu konkurz a rozpredanie majetku, z čoho by živnostníci vyťažili ešte menej eur. Teraz sa čaká na zverejnenie verdiktu v Obchodnom vestníku, ktorý rozhodnutie súdu definitívne potvrdí. To však môže byť aj o pár dní. Váhostavu zatiaľ doručené nebolo. „Po zverejnení rozhodnutia vo vestníku sa súd k danému rozhodnutiu vyjadrí,“ konštatovala sudkyňa. Tú nepresvedčili spochybniť reštrukturalizačný plán ani viaceré škandály, ktoré sa okolo spoločnosti vynorili.

Naďalej široký úsmev

Podpredseda predstavenstva Váhostavu Juraj Široký môže byť spokojný. Stavebný gigant bude naďalej pracovať na štátnych zákazkách za stovky miliónov eur. „Na normálnom trhu spoločnosti, ktorá sa len pomocou vlády dostane z problémov, ktoré má a ktoré si do značnej miery spôsobila sama, by to znížilo reputáciu,“ myslí si ekonomický analytik Radovan Ďurana z INESS. Dodáva, že veľká časť dodávateľov však nie je schopná nájsť si iné kšefty, takže s Váhostavom budú spolupracovať aj ďalej.

Zástupca veriteľov Milan Blaho tvrdí, že pre väčšinu subdodávateľov je výsledok pozitívny. „Pre nich je zaujímavé to, aby sa dostali k ako-takým finančným prostriedkom a tie pre nich predstavuje návrh vlády, že štát odkúpi 50 % pohľadávok,“ konštatuje. Za spravodlivé by však považoval, keby bola mladá správkyňa P. Gabrišová odvolaná pre zaujatosť a získali by tak viac času. Spoločnosť by zároveň nešla do konkurzu. Váhostav stále vyšetruje polícia z podozrenia spáchania niekoľkých trestných činov.
Čo mala odsúhlasiť sudkyňa

- 18,5 % z dlhov pre malých podnikateľov v priebehu 5 rokov
- počas ďalších 5 rokov zo ziskov Váhostavu majú dostať peniaze do 100 % svojich pohľadávok
- celkovo: 43,85 milióna eur
- 85 % pre banky
- malí veritelia si rozdelia aj 49 % akcií stavebnej firmy
- druhá možnosť: veritelia získajú 50 % dlhov zo štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, druhú polovicu už neuvidia, plnú pohladávku bude vymáhať štát

Nový čas, 26.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards