Vláda v rozpočte doháňa, čo tento rok zmeškala (Sme)

Podľa Radovana Ďuranu vláda šetrí minimálne a spolieha sa na to, že zníženie deficitu uhrá vďaka ostatným subjektom verejnej správy, povedal pre denník Sme dňa 4.12.2014.

Vláda v rozpočte doháňa, čo tento rok zmeškala (Sme)

Rozpočet na budúci rok odsúhlasili poslanci rýchlo. Prekvapilo to aj ministra financií Petra Kažimíra, aj keď o ňom povedal, že je najlepší, aký pomáhal predkladať.

Za rozpočet hlasovalo 81 poslancov, všetci boli zo Smeru. Proti bolo 53 opozičných poslancov, ďalší ôsmi sa zdržali hlasovania.

Podľa Ľudovíta Ódora z rozpočtovej rady ozdravovanie rozpočtu, ktoré sa robí v roku 2015, vlastne len kompenzuje tento rok.
1. S čím počíta rozpočet?

Ráta s tým, že ekonomike eurozóny sa nebude dariť horšie, no nečaká ju ani zásadná zmena k lepšiemu. Naša ekonomika by si mala polepšiť o 2,6 percenta, teda len o niečo viac ako v tomto roku.

Práce má byť o niečo viac, no zamestnanosť by mala rásť pomalšie ako v tomto roku. Reálne mzdy by mali stúpnuť o dve percentá, teda o plovicu menej ako teraz. Ceny by mali rásť asi o jedno percento.
2. Šetrí sa v rozpočte?

Verejná správa by mala podľa rozpočtu budúci rok minúť 30,42 miliardy eur. Očakávaná skutočnosť v tomto roku je 29,68 miliardy eur. Výdavky majú rásť rýchlejšie ako ceny, dá sa teda povedať, že štát minie viac.

Platy sa zvýšia väčšine zamestnancov, ktorí sú platení z rozpočtu, najprv o 1,5 percenta a potom od leta o ďalšie percento. Učiteľom základných a stredných škôl stúpnu o päť percent.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana pripomína, že v tomto roku sa neschválilo nič zásadné, čo by viedlo k zníženiu výdavkov. "Vláda šetrí minimálne a spolieha sa na to, že zníženie deficitu uhrá vďaka ostatným subjektom verejnej správy," zhodnotil budúcoročný rozpočet.

3. Pôjdu hore dane?

Áno, zvýšia sa podnikateľom. Nie priamo, ale cez schválené úpravy daňového základu. Zmenia sa odpisy a obmedzia niektoré daňové výdavky. Do rozpočtu má tak pritiecť štvrť miliardy eur.

"Obmedzenie spotreby podnikateľov vítame, no zmeny v odpisovaní majetku sú veľmi nešťastné, znižuje to predvídateľnosť podnikateľského prostredia u nás," hovorí Marián Jusko z Republikovej únie zamestnávateľov.

DPH zostane v budúcom roku na úrovni 20 percent.

4. Kto si polepší a kto nie?

Oproti tomuto roku viac z rozpočtu dostanú ministerstvá práce a sociálnych vecí, vnútra či zahraničných vecí, viac pôjde tiež na obranu a kultúru. Výrazne si polepší aj Úrad vlády.

Viac dostane aj ministerstvo zdravotníctva. "Opticky to vyzerá tak, že štát bude platiť viac, ale celkovo bude na zdravotnú starostlivosť menej peňazí," hovorí analytik inštitútu HPI Tomáš Szalay.

Odpustenie zdravotných odvodov pre ľudí s nízkym príjmom chce štát kompenzovať vyššími platbami za poistencov štátu, no podľa Szalaya nie úplne.

Do rozpočtu pribudne aj rezerva 50 miliónov eur, no ani to podľa neho nestačí. V praxi to podľa Szalaya bude znamenať, že buď zdravotným poisťovniam klesne zisk, alebo nemocnice dostanú menej peňazí.

Menej ako v tomto roku dostanú ministerstvá dopravy, hospodárstva či financií aj Slovenská akadémia vied.

5. Čo rozpočtu vyčíta opozícia?

Napríklad niektoré opatrenia z Ficovho balíčka, ako sú vlaky zadarmo. A to, že ich zaplatia podnikatelia vyššími daňami. Opozícii chýbajú reformy, napríklad v zdravotníctve či v školstve. No hovoria aj o nereálnom pláne na čerpanie eurofondov.

6. Zadlžujeme sa viac?

Áno, v budúcom roku má celá verejná správa hospodáriť s deficitom necelé dve miliardy eur. Najmä preto má dlh o rok narásť z očakávaných 40,6 miliardy eur v tomto roku na 42,4 miliardy. Po zmene pravidiel Eurostatu sa náš vlaňajší dlh v pomere k HDP vrátil pod 55 percent. Ministerstvo financií ráta s tým, že dlh pod touto hranicou zostane v tomto aj v budúcom roku.

7. Aké sú riziká

Rizikom je, že sa ekonomike bude dariť horšie. V rozpočte je preto rezerva vo výške 0,2 percenta HDP, vláde to odporučila rozpočtová rada. Ekonómovia z rozpočtovej rady označili za riziko aj očakávané príjmy z dividend, z predaja emisných kvót či korekcie za problémy pri čerpaní eurofondov.

Marianna Onuferová

Sme, 4.12.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards