Náš návrh rozpočtu patrí medzi 4 najlepšie v eurozóne, tvrdí minister Kažimír (Aktuality.sk)

Radovan Ďurana z INESS upozornil dňa 28.11.2014 na nerobenie žiadnych zásadných reforiem, ktoré by zlepšovali efektivitu vynaložených verejných financií, prípadne znižovali samotné rozpočtové výdavky.

Náš návrh rozpočtu patrí medzi 4 najlepšie v eurozóne, tvrdí minister Kažimír (Aktuality.sk)

Sme medzi najlepšími krajinami eurozóny, čo sa týka prípravy rozpočtu na budúci rok. Potvrdila to Európska komisia (EK).

“EK v analýze návrhov štátnych rozpočtov 16 krajín eurozóny vyhodnotila iba 4 krajiny (Nemecko, Luxembursko, Holandsko a Slovensko) ako plne v súlade s prísnymi európskymi pravidlami. Sme medzi štyrmi krajinami eurozóny, ktorých rozpočty sú vyhodnotené ako najlepšie.

Náš rozpočtový plán je plne v súlade s Paktom stability a rastu, nemalo by dôjsť k výraznej odchýlke od požadovaného konsolidačného úsilia na ceste k strednodobému rozpočtovému cieľu – vyrovnané štrukturálne hospodárenie.”

Povedal minister financií Peter Kažimír (SMER-SD).

Minister Kažimír nepredpokladá, že by sme mali prekročiť maximálny 3-percentný deficit verejnej správy. Ani v ďalších rokoch.

EK skúmala návrhy rozpočtov krajín eurozóny okrem Grécka a Cypru, ktoré ostávajú v záchrannom programe. 

Podľa ministra Kažimíra bolo pri hodnotení nášho rozpočtu dôležité, aký bol výsledok štrukturálneho úsilia:

“V pôvodnom pláne je na úrovni 1,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a ak bude definitívne prijaté pozmeňovacie návrhy v parlamente, ktoré smerujú napríklad k nárastu platom učiteľov, či k zvýšeniu zamestnanosti, tak sa štrukturálne úsilie zmenší pod  1 %. Ale aj tak bude oveľa ambiciózne v porovnaní s pravidlami stability a rastu.”
Kollár: Tvrdenia ministra nie sú poctivé

Podľa opozičného poslanca, ktorý je zároveň aj podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet, Jozefa Kollára, tvrdenia ministra financií nie sú poctivé. Európska komisia posudzovala rozpočty, ktoré schválili vlády jednotlivých štátov. V našom prípade tak komisári hodnotili návrh s deficitom na úrovni 1,98 percenta.

„Lenže minister Kažimír sám pripustil, že je ochotný tolerovať zvýšenie deficitu pri schvaľovaní rozpočtu v parlamente až na 2,5 percenta,“ povedal Kollár. Doposiaľ bolo nepísaným pravidlom v národnej rade, že pokiaľ prišli pokusy na navýšenie niektorých výdavkov v rámci verejných financií, tak daný poslanec musel prísť s návrhom na pokles iných výdavkov tak, aby sa nezvyšoval celkový dlh.

V súčasnosti však Kollár upozorňuje, že do výboru už prišlo niekoľko návrhov, ktoré celkový deficit navyšujú, ako napríklad 60 miliónov pre platy učiteľov, 150 miliónov v rámci úľavy na odvodoch.

V neposlednom rade je aj otázny ekonomický rast na budúci rok. Koncom roka sa totiž znížili odhady rastu slovenského hospodárstva z troch na 2,6 percenta, čo bude mať, samozrejme, negatívny dopad na štátnu kasu.

Pridáva sa k nemu aj poslanec Miroslav Beblavý (SIEŤ):

"EK hodnotila návrh schválený vládou v októbri, ktorý vláda teraz v parlamente zásadne mení a tým pádom sa minister Kažimír pýši niečím, čo už neplatí."

Analytik nadšenie ministra nezdieľa

Ani analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana nezdieľa príliš veľký optimizmus nášho financmajstra a Európskej komisie.

Slovenský rozpočet je dobrý v porovnaní s krajinami, ktoré majú vážne problémy s verejnými financiami. Aj samotná komisia si vynútila odloženie hodnotenia kvôli neplneniu stanovených kritérií krajín ako Francúzsko alebo Taliansk. „Z pohľadu toho, že vláda bude mať na budúci rok o jednu miliardu viac na strane príjmov ako v tomto roku, tak tempo znižovania deficitu je veľmi slabé,“ vyhlásil Ďurana.

Analytik okrem toho upozorňuje na nerobenie žiadnych zásadných reforiem, ktoré by zlepšovali efektivitu vynaložených verejných financií, prípadne znižovali samotné rozpočtové výdavky. Navyše veľkou neznámou zostáva aj ekonomický rast v budúcom roku vzhľadom na možné riziká plynúce z rusko-ukrajinského konfliktu. Preto by si mala vláda vytvoriť značnú finančnú rezervu.

Peter Bárdy

Aktuality.sk, 28.11.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards