Cudzinci sa k nám nehrnú. No starnúcemu Slovensku by mohli pomôcť (Aktualne.sk)

Imigranti môžu zmierniť tlak na domácu pracujúcu populáciu, ak pracujú a platia odvody, povedal pre Aktualne.sk dňa 24.11.2014 Radovan Ďurana z INESS.

 Cudzinci sa k nám nehrnú. No starnúcemu Slovensku by mohli pomôcť (Aktualne.sk)

Cudzinci sa k nám nehrnú. No starnúcemu Slovensku by mohli pomôcť BRATISLAVA - Na stále viac dôchodcov pracuje menej a menej ľudí. Kým Západ si k sebe bežne púšťa migrantov, ktorí pomáhajú zmierniť starnutie obyvateľstva, na Slovensko sa cudzinci nehrnú.

Na stále viac dôchodcov bude pracovať stále menej pracovnej sily.

Ilustračné foto Zdroj - TASR - Štefan Puškáš Slovensko starne. A starne rýchlejšie ako mnohé iné európske krajiny.

Na stále viac dôchodcov bude pracovať stále menej pracovnej sily. To prinesie so sebou aj tlak na verejné financie.

"V horizonte 50 rokov bude u nás pripadať na 100 ekonomicky aktívnych obyvateľov až takmer 70 dôchodcov. Z tohto pohľadu nie je udržateľný ani súčasný dôchodkový systém," konštatuje analytička Poštovej banky Dana Vrabcová.

Chýbajúcich ľudí na pracovnom trhu by mohli doplniť cudzinci.

"Imigranti môžu zmierniť tlak na domácu pracujúcu populáciu, ak pracujú a platia odvody," hovorí analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana. Problém však podľa analytika je, že štát tvorbu pracovných miest brzdí. "Prílev imigrantov by mohol pomôcť, ak by vláda odstránila vlastné bariéry vzniku pracovných miest," dodáva Ďurana.

Cudzincov je u nás málo Slovensko v súčasnosti nie je vysnívaná destinácia cudzincov. Svedčia o tom aj vlaňajšie čísla štatistického úradu, podľa ktorého k nám prišlo zhruba 2400 migrantov, čo je trojnásobne menej ako v roku 2008. Bezmála 90 percent z nich pritom pochádza z Európy. A takmer polovica cudzincov, ktorí sa k nám prisťahovali, sú Česi.

Pre Európanov, ktorí k nám migrovať môžu, nie sme dostatočne atraktívni. A obyvateľov z tretieho sveta, ktorí by k nám prišli radi, sem zas veľmi nepustíme. Aj keď niektoré roky žiadali na Slovensku o azyl stovky až tisícky ľudí, úrady ich každoročne pridelia len pár. Napríklad vlani požiadalo o azyl 441 ľudí, no len pätnástim bol azyl udelený a len siedmi ľudia získali slovenské štátne občianstvo, vyplýva z údajov ministerstva vnútra. Zdroj - TASR Nízka pôrodnosť Migranti síce môže starnúcemu Slovensku sčasti pomôcť, no na to, aby sa zastavil proces starnutia krajiny a aby neklesal počet ľudí v produktívnom veku, by ich podľa modelových výpočtov demografov k nám museli prúdiť ročne státisíce.

Jednoduchší spôsob, ako vyriešiť starnutie populácie, by bolo podľa Vrabcovej zvýšenie pôrodnosti. Za posledné štvrťstoročie sa totiž pôrodnosť na Slovensku znížila až o tretinu a priemerný vek prvorodičky už prekročil 29 rokov.

"Dôvodmi sú najmä vyšší podiel vysokoškoláčok než v minulosti, snaha žien o kariérne napredovanie a finančné zabezpečenie sa pred odchodom na materskú dovolenku. Budúcim mamičkám u nás nenahráva ani nastavenie materských dávok. Mnohé mladé ženy svoje potomstvo odkladajú z čisto prozaického dôvodu, ktorým sú obavy, či počas materskej a rodičovskej dovolenky vyžijú," vysvetlila analytička.

Stanislava Luppová

Aktualne.sk, 24.11.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards