Atómka v Mochovciach zdražela o miliardy (Sme)

Ak sa vo svojom odhade pomýli súkromník, príde o vlastné zdroje. Ak sa pomýli vláda, prídu o zdroje daňoví poplatníci, povedal na Margo Mochoviec dňa 21.11.2014 Radovan Ďurana z INESS. Ako ďalej dodal, dostavbu Mochoviec by mala vláda v maximálnej miere preniesť na súkromného investora, aj za cenu zníženia štátneho podielu v Slovenských elektrárňach.

Atómka v Mochovciach zdražela o miliardy (Sme)

Dva nové atómové bloky, ktoré vyrastajú v Mochovciach, budú stáť oveľa viac, než sa pôvodne čakalo.

Štát totiž v piatok schválil talianskemu koncernu Enel, ktorý je hlavným investorom, že sa rozpočet dostavby atómky môže vyšplhať na 4,6 miliardy eur.

Zhruba takúto sumu štát ročne vyberie na dani z pridanej hodnoty.

Schválená suma 4,6 miliardy eur je takmer o 830 miliónov eur vyššia, než sa dohodlo naposledy. Oproti pôvodnému odhadu rozpočtu z minulosti sa zvýšila už o takmer dve miliardy eur.

Cenový nárast rozpočtu za atómku pritom pocítia aj daňoví poplatníci. Štát ako 34­percentný vlastník Slovenských elektrární, ktoré sú investorom dostavby Mochoviec, znáša vo výške svojho podielu, teda z tretiny aj náklady či riziká stavby.

Investovať do straty?

Minister hospodárstva Pavol Pavlis tvrdí, že stovky miliónov eur na Mochovce sa použijú z prostriedkov Slovenských elektrární, tie si na to zoberú úver.

Už dnes si akcionári elektrární nevyplácajú dividendy, idú na dostavbu Mochoviec. Vlani sa preinvestovalo asi dvakrát toľko, ako bol zhruba 350­miliónový zisk.

Analytik J&T Banky Michal Šnobr odhadol, že už dnes majú Slovenské elektrárne dlh takmer štyri miliardy eur. Cena sa môže ešte zvýšiť, a nie je isté, či sa investovať do Mochoviec oplatí.

Svedčia o tom aj vyjadrenia niektorých veľkých firiem, ktoré uvažujú, že by odkúpili podiely v elektrárňach od Enelu, ktorý ich chce predať. Záujem o časť akcií pritom prejavil aj štát.
Štát nemá riskovať cudzie

Investori ako český ČEZ či holding EPH Daniela Křetínského tvrdia, že hodnota Slovenských elektrární s rozostavanými Mochovcami môže byť aj záporná. Ceny elektriny sú totiž na minimách, a ťažko predpokladať, že by sa mali v budúcnosti meniť.

Na riziká projektu dostavby Mochoviec upozorňuje aj analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Iné však podľa neho je, keď ich podstupuje štát a iné, keď súkromník.

„Ak sa vo svojom odhade pomýli súkromník, príde o vlastné zdroje. Ak sa pomýli vláda, prídu o zdroje daňoví poplatníci. Dostavbu Mochoviec by mala vláda v maximálnej miere preniesť na súkromného investora, aj za cenu zníženia štátneho podielu v Slovenských elektrárňach,“ myslí si Ďurana.

Čo získali za rozpočet

Minister hospodárstva Pavlis naopak tvrdí, že na rokovaniach s Enelom vyrokoval za štát maximum toho, čo sa dalo.

Štát tvrdí, že za vysokými cenami pri tomto projekte je vo veľkej miere práve Enel. Stavia vraj neefektívne a podľa niektorých vyjadrení cez talianskeho dvorného dodávateľa atómky si posiela peniaze do Talianska.

Štát sa teraz hrdí tým, že výmenou za súhlas s vyšším rozpočtom s Talianmi dohodol 14 zmien v dostavbe Mochoviec. Tie by mali podľa štátu pomôcť rozpočet na dostavbu ustrážiť.

Každú zmluvu na práce v Mochovciach za viac než dva milióny eur bude musieť Enelu odobriť aj štát. Dohľad nad všetkým má vo väčšej miere prebrať spoločnosť Škoda JS, ktorá je dcéra ruskej Gazprombanky.

Daniela Krajanová

Sme, 21.11.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards