Vyše pol milióna Slovákov zarobí od nového roka viac (Hospodárske noviny)

Keď dnes firmy neprijmú niekoho za minimálnu mzdu, tak po jej zvýšení od nového roka neprijmú nových zamestnancov už dupľom, povedal pre Hospodárske noviny dňa 21.11.2014 Ján Dinga z INESS.

Vyše pol milióna Slovákov zarobí od nového roka viac (Hospodárske noviny)

Viac ako 600-tisíc Slovákov zarobí od januára viac ako doteraz. Dôvodom je novinka, ktorú včera schválila vláda. V praxi ide o to, že štát bude zamestnancom s najnižšími mzdami odpúšťať celé alebo časť zdravotných odvodov. A to až do príjmu 570 eur mesačne. Ak napríklad zamestnanec textilky zarába v hrubom 450 eur, doteraz v čistom dostal 375,87 eura. Od nového roka mu na účet príde v čistom 382,68 eura. Peniaze, ktoré by odviedol na zdravotných odvodoch, teraz ušetrí. „Chceme motivovať ľudí, ktorí si zvykli žiť bez práce, aby išli pracovať,“ povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Najviac dostanú najchudobnejší

Najviac si prilepšia zamestnanci s minimálnou mzdou, ktorá bude od nového roku 380 eur. Vďaka nulovým zdravotným odvodom sa im k čistej mzde priráta 32 eur. So stúpajúcou mzdou sa nárok na odpočítateľnú položku postupne znižuje. Zaniká pri príjme vyššom ako 570 eur.

Podnikatelia túto novinku vítajú, privítali by však, keby sa znižovanie odvodového zaťaženia týkalo väčšieho okruhu zamestnancov. „Vytvára to zlé konkurenčné prostredie,“ uviedol šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Upozorňuje, že aj stredne kvalifikovaní pracovníci si plnia svoje povinnosti, ale plat sa im nezvýši.

Viac či menej pracovných miest

Odvody bude štát odpúšťať nielen samotným zamestnancom, ale aj firmám. Vláda si od odvodovej úľavy sľubuje zvýšenie zamestnanosti, keďže zamestnávateľom klesnú náklady na prácu u zamestnancov s najnižšími príjmami. Machunka si však nemyslí, že firmy budú vytvárať viac pracovných miest. Od januára sa totiž zvýši minimálna mzda zo súčasných 352 na 380 eur, čo považuje za neadekvátne. „Odvodová odpočítateľná položka mohla generovať nové pracovné miesta, pokiaľ by bolo zvýšenie minimálnej mzdy na úrovni troch percent,“ povedal. Nakoniec sa však zvýši o 8 percent. Ľudia, ktorí na seba zamestnávateľovi nezarobili, mali podľa neho o prácu v minulosti prísť práve kvôli zvyšovaniu minimálnej mzdy, a práve teraz sa mohli niektorí z nich do zamestnania vrátiť, pretože vďaka nižším odvodom by sa vytvoril priestor na ich zamestnanie za menej peňazí.

Analytik INESS Ján Dinga pripomína, že benefity odvodovej úľavy sa kvôli osempercentnému zvýšeniu minimálnej mzdy týkajú iba tých, ktorí už dnes prácu majú. Okolo 350-tisíc ľudí bez práce, ktorí si nevedia nájsť prácu za minimálnu mzdu už ani dnes, to budú mať od nového roka ešte ťažšie. „Keď dnes firmy neprijmú niekoho za minimálnu mzdu, tak po jej zvýšení od nového roka neprijmú nových zamestnancov už dupľom,“ argumentoval Dinga.

Martina Chudá

Hospodárske noviny, 21.11.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards