Lacní zamestnanci budú ešte lacnejší. Od januára im štát odpustí zdravotné (Trend)

Ako povedal pre týždenník Trend dňa 20.11.2014 Ján Dinga z INESS, zníženie odvodov na nízke mzdy je dobrou správou pre nízkopríjmových zamestnancov, ktorým vďaka opatreniu vzrastú čisté mzdy bez ohrozenia existencie ich pracovných miest. Vláda však zároveň rekordne zvýšila minimálnu mzdu, čo znamená, že minimálne mzdové náklady neklesnú, ostanú v súčasnej výške.

Lacní zamestnanci budú ešte lacnejší. Od januára im štát odpustí zdravotné (Trend)

Zamestnanci budú pre svojich zamestnávateľov od januára o čosi lacnejší. Nie všetci. Ušetriť sa bude dať na tých, ktorí majú mesačnú mzdu najviac 569 eur. Na príjmy zamestnancov sa bude môcť uplatniť odpočítateľná položka na zdravotné poistenie. Mimo by mali ostať dohodári, konatelia, živnostníci.

Vláda pripravila návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý počíta s odpočítateľnou položkou na zdravotné odvody. Na portáli právnych predpisov by ste však novelu márne hľadali. Parlament ju musí schváliť na novembrovej schôdzi, ktorá začína už na budúci týždeň. Pripomienkuje sa neštandardným spôsobom. Napríklad Združenie zdravotných poisťovní malo na pripomienky len jeden deň.

"Novela je v súčasnosti na skrátenom konferenčnom medzirezortnom pripomienkovom konaní, čiže na portáli právnych predpisov zverejnená nie je," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Kto a koľko ušetrí

Od januára sa zvyšuje minimálna mzda na 380 eur. Takú výšku bude mať aj maximálna odpočítateľná položka na zdravotné. Zamestnanec a zamestnávateľ do príjmu 380 eur nebude platiť žiadne zdravotné odvody. Firma teda ušetrí 38 eur a zamestnanec 15,20 eura. Ročná maximálna odvodová suma bude 4 560 eur. Pri vyšších príjmoch bude odpočet klesať tak, že ak sa príjem zvýši o jedno euro, klesne suma odpočtu o dve eurá a pri mzde 570 eur už bude nulová.

Opatrenie sa dotkne približne pol milióna ľudí. Po zvýšení minimálnej mzdy a zavedení odpočítateľnej položky by sa mal minimálny čistý zárobok na Slovensku zvýšiť o 32 eur.
Diera v rozpočte poisťovní

Štát bude výpadok príjmov zdravotným poisťovniam kompenzovať. Za takzvaných "zamestnancov štátu" im bude platiť odvody nie vo výške len 4 percent, ale 4,16 percenta. Súkromným zdravotným poisťovniam sa to nepáči, lebo to nenahradí výpadok zdrojov, ktorý im opatrenie prinesie. Platba za poistencov štátu by musela byť najmenej 4,6 %.

Podľa analytika INESS Jána Dingu vyššie odvody poisťovniam prinesú len 50 miliónov eur.

"Podľa ministerstva financií znamená zavedenie odvodovej úľavy ročný výpadok príjmov zdravotných poisťovní približne 181 miliónov eur. Zvýšenie odvodu za poistenca štátu na 4,16 % však predstavuje kompenzáciu len vo výške 50 miliónov eur. Vláda tak pravdepodobne plánuje preniesť náklady zavedenia odvodovej úľavy zo štátneho rozpočtu na zdravotné poisťovne."

Vraj vyššia zamestnanosť a spotreba

Vláda si od opatrenia sľubuje, že porastie dopyt po zamestnancoch a teda zvýši sa aj zamestnanosť. Nízkopríjmovým domácnostiam sa zvýšia mzdy, čo by malo zase podporiť rast ich spotreby.

Pri výpočte odpočítateľnej položky sa budú brať do úvahy všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Mesačné uplatňovanie odpočtu bude možné len pre zamestnancov, ktorí nemajú súbeh príjmov.

"Zníženie odvodov na nízke mzdy je dobrou správou pre nízkopríjmových zamestnancov, ktorým vďaka opatreniu vzrastú čisté mzdy bez ohrozenia existencie ich pracovných miest. Vláda však zároveň rekordne zvýšila minimálnu mzdu, čo znamená, že minimálne mzdové náklady neklesnú, ostanú v súčasnej výške. Nezamestnaným s nižšou kvalifikáciou preto zavedenie úľavy nepomôže - ak sa neoplatilo vytvoriť pracovné miesto zamestnávateľovi za minimálnu mzdu teraz, neoplatí sa mu to ani po zavedení úľavy," dodal J. Dinga.

Zuzana Kollárová

Trend, 20.11.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards