Miliardy eur ročne: Pozrite sa, ako Slováci najčastejšie oberajú štát (Aktualne.sk)

Hlavné príčiny tohto stavu sú absencia vyhodnocovania efektivity verejných inštitúcií, nízka miera osobnej zodpovednosti vedúcich pracovníkov, nadmerná veľkosť verejnej správy a politický vplyv na ich riadenie, povedal na margo nakladania s verejnými financiami dňa 13.11.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Miliardy eur ročne: Pozrite sa, ako Slováci najčastejšie oberajú štát (Aktualne.sk)

Kto neokráda štát, okráda vlastnú rodinu. Týmto heslom sa aj pomerne dlho po revolúcii riadi zrejme stále dosť Slovákov. Hoci sa presné číslo odhadnúť nedá, štát takto prichádza ročne o rádovo miliardy eur. Pozrite sa, ktorými „cestičkami“ mu utekajú peniaze najčastejšie.

 Dane

Nikoho zrejme neprekvapí, že najviac peňazí uteká štátu daňovými podvodmi. Len v minulom roku sa daňovej kobre podarilo odhaliť podvody v celkovej výške 94,2 milióna eur, a to hovoríme len o tých odhalených.

V roku 2012 patrilo Slovensko ku krajinám s najvyššími daňovými únikmi pri dani z pridanej hodnoty v rámci Európskej únie. Vyplýva to z najnovšej analýzy Európskej komisie, podľa ktorej predstavoval na Slovensku výpadok príjmov z dane z pridanej hodnoty v spomínanom roku oproti očakávaným príjmom až 39 percent. Štát tak podľa komisie prišiel o financie v hodnote 2,786 miliárd eur.
PN-ky

Obľúbeným podvodom Slovákov je aj fingovanie práceneschopnosti. Na PN-ke sú tak vypísaní aj ľudia, ktorých nakoniec kontrolóri prichytia pri práci na záhrade, alebo pri príchode z inej brigády.

„Sociálna poisťovňa udelila v minulom roku 183 pokút za porušenie liečebného režimu v celkovej výške 2 716 eur a celková suma „pozastavenej výplaty nemocenského“ predstavovala 51 826 eur,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

 Diery v zákonoch

Nezanedbateľným spôsobom úniku štátnych financií sú aj rôzne diery v zákonoch. Typickým príkladom sú aj praktiky, na ktoré prednedávnom upozornil poslanec Jozef Mihál (SaS). Vďaka tejto diere v zákone tak mohli niektoré mamičky poberať materskú až vo výške 6-tisíc eur. Táto finta však už nebude vďaka pozmeňovaciemu zákonu o sociálnom poistení od roku 2015 možná.
Neefektívnosť

Nielen podvodmi, ale hlavne neefektívnosťou verejnej správy a nehospodárnym nakladaním verejnými financiami prichádzame o najväčšie peniaze. Ako uviedol analytik INESS Radovan Ďurana, štátu takto unikajú rádovo stovky miliónov eur.

„Hlavné príčiny tohto stavu sú absencia vyhodnocovania efektivity verejných inštitúcií, nízka miera osobnej zodpovednosti vedúcich pracovníkov, nadmerná veľkosť verejnej správy a politický vplyv na ich riadenie. Najefektívnejším spôsobom ako predchádzať neefektívnemu hospodáreniu s verejnými zdrojmi je obmedzenie ich rozsahu, napríklad privatizáciou,“ zhodnotil Ďurana.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 13.11.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards