Koľko uchádzačov pripadá na jedno voľné miesto? Tu si prácu nájdete najťažšie (Aktualne.sk)

Pružnejší trh práce podporuje tvorbu pracovných miest, čím prispieva k nižšej nezamestnanosti a vyššej životnej úrovni, konštatoval pre portál Aktualne.sk dňa 3.11.2014 Ján Dinga z INESS.

Koľko uchádzačov pripadá na jedno voľné miesto? Tu si prácu nájdete najťažšie (Aktualne.sk)

V niektorých okresoch Slovenska pripadá na jedno voľné pracovné miesto aj viac ako šesťdesiat uchádzačov o zamestnanie, v iných zasa menej ako desať. Vyplýva to z porovnania vybraných okresov. Pozrite si, kde si nájdete prácu najľahšie a kde sa budete musieť „pobiť“ s ďalšími desiatkami nezamestnaných.

 Najťažšie si prácu hľadajú obyvatelia okresu Levoča. Na jedno voľné pracovné miesto tu totiž pripadá v priemere 63 uchádzačov o zamestnanie. Podobne ťažko sa hľadá práca aj ľuďom v Michalovciach (34 uchádzačov na jedno miesto), Prešove (26 uchádzačov) či Banskej Bystrici (25 uchádzačov).

Uvedené čísla vyplývajú z analýzy Aktuálne.sk, ktoré porovnalo väčšie okresy jednotlivých krajov Slovenska.

Na základe údajov zo Štatistického úradu SR takisto vyplýva, že najlepšie sa práca hľadá v Bratislave a Trnave. Ak totiž zrátame všetky okresy Bratislavy (I,II,III,IV,V), na jedno voľné pracovné miesto tu pripadá približne päť ľudí hľadajúcich prácu.

Dôvodom je pritom fakt, že v hlavnom meste je vysoká kapitálová vybavenosť a pružnejší trh práce. „Pružnejší trh práce zase podporuje tvorbu pracovných miest, čím prispieva k nižšej nezamestnanosti a vyššej životnej úrovni,” vysvetlil analytik INESS Ján Dinga.

 Najhoršie je na tom Prešovský a Košický kraj

Najhoršie vyšiel z analýzy Aktuálne.sk Prešovský a Košický kraj. Práve tu sa pritom nachádzajú okresy s dlhodobo najvyššími mierami nezamestnanosti. Dôvodom môže byť podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Matúša Pošvanca aj ich prílišná špecializácia na určité odvetvie.

„V oblasti je jeden kľúčový podnik, ktorý v prípade jeho odchodu strhne so sebou lavínu nezamestnanosti nielen v danom podniku ale aj u jeho dodávateľov,“ vysvetlil Pošvanc.

Zo širšieho pohľadu je podľa neho dôvodom stav, kedy štát nevytvára podmienky pre malých a stredných podnikateľov a nepodporuje jednoduché podnikateľské prostredie – zaťažuje ho daňami a rôznymi regulačnými povinnosťami. To vytvára situáciu, kedy nie sú podnikatelia schopní rýchlo zmeniť orientáciu svojho podnikania.

Systematickým riešením by boli podľa jeho slov práve nižšie dane, flexibilnejšie pracovné právo, nižšie sociálne benefity. To vytvára situáciu, kedy podnikatelia môžu rýchlo a flexibilne reagovať na meniacu sa situáciu.

„Zo strany štátu vidím ďalej úlohu ako tvorcu jednoduchých pravidiel pre podnikanie a zároveň povedzme poskytovateľa infraštruktúry v podobe cestnej siete. Ostatné by som ponechal na trhové vzťahy,“ uzavrel Pošvanc.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 3.11.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards