Zavedenie odvodov na dohody bol veľmi zlý nápad (Korzár))

Podľa Richarda Ďuranu z INESS malo najväčší negatívny dosah na trh práce zavedenie odvodov na dohody od prvého zarobeného eura. Vláda týmto opatrením vytlačila za pár týždňov z trhu práce 200-tisíc ľudí, ktorí teraz nemajú možnosť privyrobiť si inak ako fuškami mimo legálny pracovný trh, povedal pre denník Korzár 3.11.2014.

Zavedenie odvodov na dohody bol veľmi zlý nápad (Korzár))

V prvom rade sa musí uvoľniť ruky podnikateľom - iba tak začnú vznikať pracovné miesta. Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Richard Ďurana je presvedčený, že to platí aj pre okresy s vysokou nezamestnanosťou, ako sú Humenné, Snina a Medzilaborce.

Príčiny vysokej miery nezamestnanosti v našom regióne vysvetluje Ďurana takto: "Slovensko má momentálne najvyššiu daň z príjmu právnických osôb spomedzi všetkých postkomunistických krajín v Európe. Vláda podnikateľom predražuje pracovné pozície s nízkym príjmom vysokými odvodmi. Takisto plošne zvyšuje minimálnu mzdu, bez ohľadu na ekonomickú výkonnosť regiónov."

V tých menej výkonných je jej dosah na tvorbu pracovných miest pre nízkokvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie v kombinácii s vysokými odvodmi v podstate základná prekážka pre získanie práce. Aj pozitívny efekt ohláseného zavedenia nižších odvodov na nižšie mzdy sa vygumuje razantným rastom zákonom stanovenej minimálnej mzdy. Podľa jeho slov najväčší negatívny dosah na trh práce bolo zavedenie odvodov na dohody od prvého zarobeného eura. Vláda týmto opatrením vytlačila za pár týždňov z trhu práce 200-tisíc ľudí, ktorí teraz nemajú možnosť privyrobiť si inak ako fuškami mimo legálny pracovný trh, hovorí Ďurana. Analytik navrhuje zníženie odvodov na nízke mzdy, pozastavenie platnosti minimálnej mzdy alebo jej regionalizáciou (vyššia nezamestnanosť = nižšia minimálna mzda), zrušenie odvodov na dohody, zníženie firemných daní a spruženie Zákonníka práce, ktorý komplikuje prepúšťanie a tým aj zamestnávanie podnikateľom, pretože im zvyšuje náklady.

Miloš Meričko

Korzár, 3.11.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards