Vízia Draghiho a Lettu
Slobodný pohyb tovarov, ľudí, služieb a kapitálu je pre Slovensko hlavná dividenda členstva v EÚ. Simulácie ukazujú, že ak by nezmizli colné a iné bariéry obchodu, dnes by naše HDP bolo o 20% nižšie. Po Luxembursku je to druhá najvyššia hodnota spomedzi členských štátov.
Jednotný trh má však aj po 30 rokoch od svojho vzniku zásadný problém. Primerane funguje pre tovary, ale už horšie pre služby. Národným štátom sa do myšlienky jednotného trhu v službách moc nechce a bránia tomu rôznymi bariérami. No maslo na hlave má aj EÚ. Finančné či komunikačné služby sa v rámci EÚ nemôžu cezhranične predávať tak ľahko, ako kachličky, alebo topánky.
V oblasti jednotného trhu sa radi porovnávame s USA. Ani tam v rámci federácie nie je trh otvorený dokonale, no väčšinou funguje premisa slobody – môžeš poskytovať služby všade, pokiaľ ti to lokálne niekto nezakáže. V EÚ pri mnohých službácgh funguje premisa povolenia – nemôžeš službu poskytovať nikde, pokiaľ k tomu nedostaneš povolenie.
Nad nedokonalosťou jednotného trhu so službami uvažujú aj analýza bývalého talianskeho premiéra Enrica Lettu. Tento dlhoočakávaný dokument si objednala Európska komisia a vyšiel vo štvrtok. Doplniť ho má analýza európskej konkurencieshopnosti druhého bývalého talianskeho premiéra a bývalého šéfa komisie Maria Draghiho. Médiá reagovali vzletnými frázami: „Draghi a Letta kujú Európu zajtrajška!“ či „Pri čítaní Draghiho a Lettu cítiť plameň urgentnosti!“
Pri čítaní prvého dokumentu rýchlo nadobudnete pocit déjà vu. Zlepšiť, zeefektívniť, zrýchliť, otvoriť. A zároveň opakovanie obľúbenej frázy, že zelená transformácia vráti Európu na čelo rebríčkov inovácií a produktivity. Naviace je len návrh na zvýšenie rozpočtu Únie, aby mohla viac podporovať priemysel a ekonomiku.
Pred 30 rokmi bol koncept jednotného trhu skutočne inovatívny. Moderná globalizácia len začínala a voľný liberalizovaný trh bez ciel, či privatizácia neefektívnych štátnych monopolov boli odvážne koncepty. Na význame týchto opatrení sa nič nezmenilo, akurát snahu podnikateľov teraz brzdia desiatky nových regulácií. Môžete podnikať, prosím inovujte, ale musíte zároveň musíte splniť nekonečný rad podmienok, odkazuje komisia.
Zmenia na tom niečo dokumenty Draghiho a Lettu? Ani nie. Ich hlavným receptom je pustiť sa do dotačných pretekov s USA a Čínou. Je to ako pichať steroidy koňovi so zlomenou nohou. Možno sa na chvíľu rozbehne rýchlejšie, ale o to tvrdšie padne. EÚ je presvedčená, že keď napíše dobré regulácie, tak si zabezpečí inovácie. V skutočnosti veľké inovácie vznikajú hlavne tam, kde ešte nie sú regulácie.