Market Finesse 11-12/2023

Tomáš Janovic odišiel na večnosť. Svoju stopu zanechal aj v INESS.

Market Finesse 11-12/2023

V začiatkoch nášho fungovania sme sa s ním stretli, aby sme ho poprosili o povolenie používať jeho aforizmus „Štát lebo strelím“ na tričkách INESS. Majster súhlasil a niekoľko tričiek nám potom aj prišiel podpísať. Jedno z nich dodnes visí v našej kancelárii.

25. októbra prevzala moc v poradí sedemnásta vláda Slovenskej republiky od pádu komunizmu. A veruže štvrtá Ficova vláda začala v štýle: držte si klobúky, bude to jazda! Lex konsolidáciou, teda balíčkom 18 opatrení na konsolidáciu verejných financií vo výške 2 miliardy eur, posadila vláda slovenské hospodárstvo na daňový rollercoaster. Dane pôjdu hore a ochota podnikať a budovať hodnoty dole. Lepší spôsob, ako vyhnať mladých a talentovaných ľudí prinajmenšom do susedného Česka vláda ani nemohla vymyslieť. Vláda zatiaľ konsoliduje len na príjmovej strane. Pred týmto sme varovali už pri predstavovaní Lego kociek predchádzajúcej vlády. Pre svoju skladačku si Ficova vláda vybrala len tú druhú časť, ľahšiu, ktorá mala prísť ako „nevyhnutné“ zlo po zoškrtaní všetkých neefektívnych výdavkov a neadresných sociálnych balíčkov. Hra na ľavicu a pravicu pri súčasnom stave verejných financií musí ísť bokom – ak sa skutočne nechceme dostať do stavu, keď bude štát platobne neschopný. Vymenovanie všetkých negatív vyšších daní, nových daní, daní pre regulované odvetvia a vyšších odvodov by pretiahlo tento úvodník na niekoľko strán. K viacerým okruhom Lex konsolidácia sme v posledných týždňoch pripravili analýzy s návrhmi odporúčaní. Celkovo bol posledný mesiac asi najvýživnejší v 17-ročnej histórii INESS (opäť tá sedemnástka!): vydali sme 7 nových publikácií, zorganizovali niekoľko seminárov pre médiá a diskusných podujatí, vydali presne desať podcastov a vytrvalo odpovedali médiám.

Okrem toho naplno bežali (alebo skôr perpetuálne bežia) naše vzdelávacie programy. Máme za sebou výborný druhý ročník Ekonomického Base Campu, kde sme počas štyroch dní odovzdávali naše vedomosti 33 šikovným študentom stredných a vysokých škôl. Opäť sme rozbehli prednášky Cena štátu na stredných školách po Slovensku. Na jeseň predovšetkým vo východnej časti. Potešil nás záujem žiakov ale aj učiteľov. Cítili sme, ako veľmi si vážia návštevu cez celé Slovensko. Vzdelávať mladých o tom, že aj služby, o ktorých si myslia, že sú zadarmo, majú svoju cenovku, považujeme za dôležitú súčasť rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku. Pokiaľ sa mladý volič pri prvom sľube ktoréhokoľvek politika nepozastaví a nespýta sa, odkiaľ na to dotyčný vezme peniaze (pretože má len 3 možnosti: zvýšiť dane, viac nás zadlžiť alebo zobrať tieto peniaze v iných sektoroch, kde budú chýbať), občianska spoločnosť zostane len zbožným prianím.

Kvôli plošnejšiemu rozširovaniu ekonomického vzdelávania sme na Slovensko priniesli Ekonomickú olympiádu. Počas uplynulých 2 týždňov prebehli školské kolá 7. ročníka olympiády pre stredné školy. Aj v tomto roku sme opäť prekonali rekord, zapojilo sa 10 730 študentov z viac než 250 stredných škôl z celého Slovenska. Začiatkom budúceho roka pokračujeme krajskými kolami a po nich celoslovenským finále. Stále však beží registrácia škôl do druhého ročníka Ekonomickej olympiády pre základné školy. Školy majú možnosť prihlásiť sa do 8. januára. Ak vaše deti chodia na základnú školu, popýtajte sa, či je už prihlásená! Na webe olympiády nájdete tiež odporúčanú študijnú literatúru.

V posledných rokoch naberá na intenzite hnutie Degrowth (ne-rast). Presakuje do verejných diskusií a predovšetkým mladých ľudí chytá za srdce myšlienka obmedzenia produkcie ako obrany proti konzumu a redukcie ekonomickej aktivity. Degrowth aktivisti však zabúdajú povedať, k čomu táto ideológia vedie. Tak sme to povedali za nich v novej publikácii Degrowth: zlá odpoveď na dôležitú otázku.

Vianoce sú doslova za dverami, tak vám prajem v mene celého INESS ich príjemné prežitie v kruhu vašich blízkych. Rovnako vám (a aj nám) prajem to, čo je uvedené na PF obrázku nižšie.

Richard Ďurana

Market Finesse 11-12/2023 si môžete ako PDF prečítať a stiahnuť tu.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards