Pozývame na Ekonomické reči #26: Postavíme z lega jednorožca?

Pozývame vás na exkluzívnu debatu v neformálnom prostredí s autormi lego-konsolidačného balíka a INESS. Analytici ministerstva ponúkli pestrofarebné lego. Nezabudli ale, že politici sú farboslepí? 

Ekonomické reči: Postavíme z lega jednorožca?

Pozývame na Ekonomické reči #26: Postavíme z lega jednorožca?

Tesne po voľbách predstavilo ministerstvo financií tzv. "lego" na ozdravenie verejných financií. Má slúžiť ako návod pre budúcu vládu ako sa popasovať s vysokým verejným dlhom Slovenska. Medzi opatreniami sa objavilo okrem iného aj zvýšenie DPH o 2 %, zavedenie progresívnej, tretej sadzby DPFO (ročný príjem nad 80 tisíc) na 35 %, vyššie zdanenie vlastníkov viac ako 2 nehnuteľností, ale aj zrušenie rodičovských dôchodkov či zníženie počtu zamestnancov ministerstiev o 10 %.

Čo všetko sa dá vyskladať z balíka viac ako 100 konsolidačných opatrení, ktoré predstavil úradnícky kabinet premiéra Ódora?

- Ako veľké je riziko, že budúca vláda si z prepracovaného balíka návrhov na znižovanie výdavkov a zvyšovanie daní vyberie práve návrhy z druhej časti a prečo je taký scenár nebezpečný?

- Ako balík vznikal a prečo je vo finále pomer zvyšovania daní vs škrtania výdavkov 60:40?

-Treba brať pri podobných odborných návrhoch do úvahy pravdepodobný charakter budúcej vlády?

V diskusii privítame:

IFP – Juraj Valachy

ÚHP -  Peter Mandžák

INESS – Radovan Ďurana

--> Už túto stredu, 11. októbra o 19:00 v Kafe Scherz v Bratislave <--

Vstup je voľný, tešíme sa na vás!

 

---

Ekonomické reči sú pravidelný každomesačný diskusný večer určený ľuďom so záujmom o ekonómiu a aktuálne dianie. Neformálna atmosféra, kvalitní hostia, príjemné prostredie a inšpiratívna diskusia s priestorom na vaše otázky a rozhovory s celým tímom INESS.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards