Ministerstvo dopravy zvažuje opravu mostov v havarijnom stave cez PPP projekty

Denník Hospodárske noviny uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k dopadom PPP projektov na verejné financie. 
 

Ministerstvo dopravy zvažuje opravu mostov v havarijnom stave cez PPP projekty

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku:

"V otázke využívania PPP projektov sú dôležité dva faktory. 1) Nakoľko je štát so svojimi kapacitami manažovať viaceré projekty naraz. Prenesenie zodpovednosti na zhotoviteľa, s garanciou 30 rokov umožňuje štátu zbaviť sa časti zodpovednosti - získať tak technické kapacity zhotoviteľov. Z tohto pohľadu, aj s ohľadom na zdĺhavú výstavbu ciest a diaľnic, dáva zmysel uvažovať o PPP projektoch. 2) Že outsousovanie týchto kapacít sa však platí. A platí sa 30 rokov. Vlády rady uvažujú o týchto projektoch, lebo sa tieto projekty nemusia dostať do štátneho dlhu. Myslíme si však, že je to jasný výdavkový záväzok a preto by mal byť súčasťou dlhu. Podobne aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zahŕňa budúce výdavky PPP projektov do dlhodobej udržateľnosti. S takýmto obmedzením apetít štátu po PPP projektoch môže byť nižší."

Celý článok zo dňa 29.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards