Ako sa žije s fenoménom výraznej inflácie

Portál Tovar a predaj uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k dôsledkom stropovania cien potravín a energií. 

Ako sa žije s fenoménom výraznej inflácie

Martin Vlachynský, INESS: 

„Zastropovanie cien vybraných produktov tam viedlo k ich nedostatku na pultoch a potravinová inflácia je tam s 50 percentami jasne najvyššia v EÚ. Podobná situácia nastala aj na trhu s palivami, kde zastropovanie ich cien viedlo k nedostatku a dočasnému zatvoreniu niektorých čerpacích staníc. Ako ukazuje príklad Maďarska, jedným z najhorších možných riešení vysokej inflácie je prílišná angažovanosť štátu. Slovenská Protiinflačná garancia mohla byť preventívnym ťahom maloobchodu s cieľom minimalizovať škody z podobnej regulácie, ako to bolo v Maďarsku. Verím, že pri nastavovaní cien obchodníci kalkulovali tak, aby svoje podnikanie čo najmenej poškodili. Stropovanie cien, najmä elektriny, väčšinou končí buď veľkými dierami priamo vo verejných financiách štátov, alebo menej transparentne v rozvahách energetických podnikov. Napríklad francúzsky štátny podnik, výrobca elektriny EdF, utrpel v 2022 rekordnú stratu 18 miliárd eur. V časoch, keď boli ceny elektriny rekordné."

Celý článok zo dňa 27.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards