Koľko nám štát berie z výplaty?

Nový Čas uverejnil vyjadrenie analytika Róberta Chovanculiaka k zvyšovaniu daní a odvodov. 21.9.2022

Koľko nám štát berie z výplaty?

Róbert Chovanculiak, INESS:

„Tento problém sa týka všetkých zamestnancov. Riešením je pravidelne aktualizovať a zvyšovať konštanty ako nezdaniteľná časť základu dane, alebo ich naviazať na rast inflácie, resp. iný makroekonomický ukazovateľ, ktorý rastie spolu s ekonomikou. Tento problém najviac negatívne zasiahol najchudobnejších zamestnancov na Slovensku. Človek s minimálnou mzdou pred siedmimi rokmi platil na daniach a odvodoch 30 centov z každého zarobeného eura. Tento rok to už bolo 40 centov. To je radikálne zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia ľudí s nízkymi príjmami. Riešením je napríklad znovuzavedenie odvodovej odpočítateľnej položky a jej naviazanie na rast minimálnej mzdy."

Celé vyjadrenie si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards