Ukrajina ako ekonomická príležitosť

Hospodárske noviny uverjenili komentár analytika Martina Vlachynského k aktuálnemu ekonomickému dianiu. 19.9.2022

Ukrajina ako ekonomická príležitosť

Martin Vlachynský, INESS:

„Jedna z budúcností, ktorá nie je istá, ale viem si ju predstaviť, obsahuje o dekádu či dve prudko rastúcu Ukrajinu, pre ktorú jej susedia môžu byť mostom do vyspelého sveta. Nehovorím teraz o keynesovskej radosti z falošného „rastu“ vďaka obnove rozbombardovanej infraštruktúry, ale o skutočnom rozvoji blahobytu. Jedným faktorom sú prírodné bohatstvá, prítomné, ale dosiaľ biedne využité. Ukrajina má najväčšie odhadované zásoby plynu na území Európy (viac ako päť biliónov kubíkov, tisíc rokov spotreby Slovenska) a po Nórsku druhé najväčšie dokázané, šieste najväčšie zásoby uhlia na svete, je v prvej desiatke producentov gália, titánu, železa, germánia, mangánu, uránu, obrovský potenciál je v lítiu, vo vzácnych zeminách... Druhý faktor je schopnosť produkovať. Ukrajina má toľko ornej pôdy ako Nemecko a Francúzsko dokopy, no potenciál nedrieme len v jej poľnohospodárstve."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards