Ekonomické reči #22: Bude zima ako v ruskom filme?

Večer 27. septembra 2022 patril ďalším Ekonomickým rečiam, pravidelnému verejnému diskusnému formátu, ktorý už tradične organizujeme v Kafe Scherz v Bratislave. Téma bola tentoraz horúco aktuálna, Ekonomické reči niesli názov Bude zima ako v ruskom filme? a venovali sme sa teda energiám – najmä otázkam o elektrine a plyne.

Ekonomické reči #22: Bude zima ako v ruskom filme?

Diskusia bola tento raz trochu netradičná, celý večer bol venovaný otázkam publika, ktoré sa snažili zodpovedať a zasadiť do širšieho kontextu analytici INESS Radovan Ďurana a Martin Vlachynský. V diskusii predstavovali svoje pohľady na aktuálnu situáciu a tiež odhad budúceho vývoja – či je na mieste byť skôr pesimistom alebo optimistom. Spomínané boli negatívne aspekty ako odstavené jadrové elektrárne, poruchy na francúzskych reaktoroch a výpadok až polovice celkového výkonu (pričom Francúzsko je jeden z najväčších producentov elektriny v Európe), nemožnosť spoľahnúť sa na veterné a solárne zdroje elektriny (pre nestálosť počasia), na druhej strane napríklad motivácia podnikov predať svoju nakúpenú elektrinu, keďže ceny sú vysoké, čím by stúpol objem ponuky na trhu a cena by mohla klesnúť.

Takisto prišlo na následky zvýšeného záujmu EÚ o LNG – cieľ nakúpiť až polovicu celosvetového objemu. Čo znamená, že rozvojové krajiny, motivované vysokou cenou, svoje zásoby predajú do Európy a svoju spotrebu nahradia „špinavou“ elektrinou z uhlia – čím výrazne stúpne nie len ich uhlíková stopa, ale aj znečistenie ovzdušia. Inými slovami, Európa takto „vyvezie“ svoje emisie do tretích krajín a naďalej môže hovoriť, o napĺňaní Green Deal-u. Čo otvorilo aj ďalšiu otázku – možné obnovenie ťažby zemného plynu v Európe – holandskom Groningene či Veľkej Británii.

Ďalšími otázkami bola napríklad problematika dotácií, ale tiež aj školy, ktoré s platením energií budú mať problém – najmä počas studených mesiacov. Tu zaznel návrh na možné pomocné riešenie ako ušetriť - presunúť jarné prázdniny a urobiť z nich predĺženie zimných, aby školy ušetrili, no neboli nútené zatvoriť aj mimo plánovaných prázdnin.

V diskusii zaznelo aj množstvo ďalších otázok, pripomienok, argumentov a protiargumentov, a ak ste tam nemohli byť osobne, všetky si ich môžete vypočuť z video-záznamu:

Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na vás na ďalších Ekonomických rečiach! Pre viac informácií o našich ďalších podujatiach a aktivitách sledujte náš web, facebook či instagram.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards