Únia má plán, ako bojovať s drahými energiami

TA3 odvysielala rozhovor s analytikom Radovana Ďuranu k zavedeniu mimoriadnej energetickej dane. 14.9.2022

Únia má plán, ako bojovať s drahými energiami

Radovan Ďurana, INESS:

"Sú z toho viaceré možné informácie, ktoré z toho môžeme vyťažiť. Jedna z nich napríklad je, že keď sme pred pol rokom sa bavili o tom, že keď budeme mať v Európe spoločný nákup plynu a budeme to spoločne riešiť, tak toto evidentne nefunguje. Členské štáty idú skôr cestou, každý sa snaží sám zabezpečiť si dostatok energií. Či už je to Nemecko, Slovensko alebo Rakúsko. Už vyhlásili spôsob, akým chcú dotovať energiu alebo zabezpečiť lacnú energiu. A Európska únia teraz už prichádza akoby po. A snaží sa nájsť nejaký taký balík, ktorý by vyhovoval všetkým, zmestili by sa do neho všetky krajiny a je vlastne otázka, aká bude finálna pridaná hodnota. Únia má pritom aj ďalšie nástroje, ktorými môže vstúpiť do tej diskusie. Je to predovšetkým politika emisných povoleniek, to, koľko platíme za vypúšťanie uhlíka, ktoré my môže zabezpečiť čiastočné zníženie energií a cien energií, ale sa to nedeje."

Celý rozhovor si môžete vypočuť tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards