Fínske školstvo bez pozlátka

Momentálne na Slovensku prebieha obsahová reforma školstva a prepisujú sa štátne vzdelávacie programy. Ministerstvo školstva sa netají tým, že inšpiráciu k tejto reforme čerpá aj z fínskeho školstvaToto školstvo predstavuje výkladnú skriňu progresívneho smeru vzdelávania.

Fínske školstvo bez pozlátka

V našej novej publikácii Fínsky sen: ako sa poučiť z fínskych chýb a skutočne reformovať školstvo upozorňujeme na často zjednodušujúcu interpretáciu úspechov fínskeho školstva, na klesajúci trend výsledkov fínskych žiakov a na mnohé ďalšie problémy, ktoré sa vo fínskom vzdelávaní objavujú.

Tento vývoj vo Fínsku by mal byť varovaním pred tým, aby sme v slovenskom školstve „vsadili všetko na jednu kartu“. Ministerstvo školstva by malo upustiť od tradičného centralizovaného zmýšľania „jedno štátne kurikulum pre všetkých“, ktoré vedie k monokultúre vo vzdelávaní. A otvoriť vzdelávanie variabilite a inováciám, ktoré môžu vznikať na decentralizovanej úrovni samospráv, škôl, súkromných zriaďovateľov a učiteľov.

Publikáciu si môžete stiahnuť TU.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards