Kabinet schválil nový rozpočet. Narýchlo a potichu

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k rozpočtu. 15. 10. 2020.

Kabinet schválil nový rozpočet. Narýchlo a potichu

„Vláda v rozpočte predpokladá, že v roku 2021 už bude mať vyššie daňovo-odvodové príjmy ako v roku 2019, i napriek tomu očakáva deficit viac ako sedem miliárd eur," hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. V tejto sume je síce aj miliardová rezerva na horšie časy, no aj výdavky na sociálne opatrenia - ako 13. dôchodky či tehotenská dávka. Tú chce rezort práce vyplácať už od apríla budúceho roka. Výrazne hore však išli v rozpočte aj výdavky na vzťahy s úniou, upozorňuje Ďurana. Nejde pritom len o financovanie programov, ale aj rest vo výške 330 miliónov eur za kauzu finančnej správy v súvislosti s dovozmi z Číny.

„Od zodpovednej vlády by sme očakávali snahu udržať deficit čo najnižšie," vysvetľuje analyrik. Práve to bude komplikovať aj návrat k vyrovnanému hospodáreniu v ďalších rokoch. Ak totiž nepríde k zvýšeniu na príjmovej strane, hrozí podľa Ďuranu aj zvyšovanie daní. V návrhu mu chýba aj prepojenie na chystaný reformný plán.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards