Dofinancovanie všeobecnej je krok späť

Hospodárske noviny uverejnili článok s vyjadrením Martina Vlachynského k dofinancovaniu VšZP. 09. 10. 2020.

Dofinancovanie všeobecnej je krok späť

Bratislava – Dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne sumou 100 miliónov eur z verejných zdrojov považuje Inštitút ekonomických a spoločenských analýz za zásadný krok späť pre slovenské zdravotníctvo a vníma ho za začiatok likvidácie konkurencie v zdravotnom poistení. Informoval o tom vo štvrtok analytik INESS Martin Vlachynský. Podľa jeho slov ide o pokračovanie tradície oddlžovania neefektívne sa správajúcich subjektov a podporovanie morálneho hazardu.

Priveľa zamestnancov

Poukázal na to, že najvyššie výdavky za zdravotnú starostlivosť štátnej zdravotnej poisťovne nie sú pozitívnou vlastnosťou, ale definíciou neefektívneho nakupovania zdravotnej starostlivosti. „O neefektivite svedčí aj fakt, že Všeobecná zdravotná poisťovňa má zhruba 660 zamestnancov na milión poistencov, kým súkromné majú priemerne 450. Podobne kauzy ako teta Anka či úpadok majetku spoluvlastneného VšZP,“ doplnil.

Lepší hospodár

Premiér Igor Matovič povedal, že štát, teda aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, je lepším hospodárom ako súkromné zdravotné poisťovne. Obvinil bývalých premiérov za Smer Roberta Fica a Petra Pellegriniho, že vytvorili v systéme slovenského zdravotníctva také prerozdelenie financií, ktoré pripravilo štátnu zdravotnú poisťovňu od roku 2017 o 243 miliónov eur. „VšZP poskytuje 69 percent zdravotnej starostlivosti, ale na svoju réžiu minie len 50 percent z výdavkov všetkých zdravotných poisťovní, ktoré míňajú na svoju réžiu. To znamená, že VšZP alebo štát je omnoho lepší vlastník,“ zdôraznil Matovič. (TASR)

100 MILIÓNOV EUR naleje vláda do Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards