Čo zachráni ekonomiku

Róbert Chovanculiak sa pre Nový Čas vyjadril k rastúcej nezamestnanosti. 06. 05. 2020.

Čo zachráni ekonomiku

Robert Chovanculiak, analytik INESS

- Slovenská ekonomika sa prepadla druhou najvyššou rýchlosťou zo všetkých krajín EÚ. Predbehli sme aj krajiny silno zasiahnuté koronavírusom, ako sú Taliansko a Španielsko. Vzhľadom na hrubý Zákonník práce, ktorý reguluje prepúšťanie, sme neboli na Slovensku svedkami takého rýchleho prepúšťania, ako napríklad v USA, Nórsku alebo susednom Rakúsku. Aj u nás budeme v najbližších mesiacoch svedkami postupného rastu miery nezamestnanosti. Vláda by mala čím najrýchlejšie rozviazať ruky produktívnej časti ekonomiky, odstrániť zbytočné regulácie a byrokraciu, znížiť daňovo-odvodové zaťaženie práce, zoštíhliť a zefektívniť fungovanie verejnej správy a vytvoriť právny štát, kde sa dá spoľahnúť na súdy a legislatívnu stabilitu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards