Tlačenie peňazí je nebezpečné, ak sa ekonomike nedarí

Juraj Karpiš sa pre Trend vyjadril k monetárnej politike. 28. 05. 2020.

Tlačenie peňazí je nebezpečné, ak sa ekonomike nedarí

Špongie na peniaze

Ekonómovia tvrdia, že kvantá lacných a požičaných peňazí sa dajú stiahnuť z obehu tradičnými menovými operáciami. Otázne je, či to budú centrálne banky chcieť urobiť a kedy. „Fed aj iné centrálne banky fungujú ako špongia na peniaze. Púšťajú ich do obehu a potom sťahujú. Fed to môže robiť napríklad tak, že začne predávať vlastné pokladničné poukážky, ktoré však zatiaľ neexistujú. Vytvorí si tak nové aktívum, ktoré použije na sťahovanie peňazí z obehu,“ uvažuje Juraj Karpiš, analytik INESS.

Peniaze z ekonomiky sa dajú stiahnuť aj tradičnými menovými nástrojmi, napríklad zvyšovaním úrokov na vkladoch. Otázne je, či to Fed alebo ECB budú môcť a chcieť urobiť. „Ak nastane stagflácia, teda že inflácia sa bude zrýchľovať, ale ekonomika stagnovať, vtedy zdvíhanie úrokov nebude populárne,“ upozorňuje J. Karpiš.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards