Nedeľný zákaz predaja ma vážnu trhlinu: Títo zamestnanci si nezaslúžia byť s rodinou?

Pluska uverejnila článok o vyjadreniach INESS k zákazu nedeľného predaja. 22. 05. 2020.

Nedeľný zákaz predaja ma vážnu trhlinu: Títo zamestnanci si nezaslúžia byť s rodinou?

Pri otázke, či nechať v nedeľu obchody zatvorené aj po skončení pandémie alebo sa vrátiť k pôvodnému režimu, aký bol u nás pred krízou sa názory verejnosti aj politikov výrazne líšia. Jedným z najmocnejších argumentov zástancov zákazu nedeľného predaja je tvrdenie, že aj predavači a predavačky si zaslúžia jeden deň oddychu, aby mohli byť so svojimi rodinami.

S tým sympatizuje aj slovenská verejnosť. Spoločnosť INESS však namieta, že takýto argument nie je celkom na mieste, keďže zamestnanci obchodov tvoria len malé percento z celkového počtu ľudí, ktorí v nedeľu musia do práce.

Komu ešte zakážu pracovať v nedeľu?

Zamestnanci maloobchodu tvoria iba 13 percent ľudí, ktorí pracujú počas nediel. V grafe navyše nie sú znázorenení podnikatelia a SZČO, čiže reálny podiel je podľa odhadov ešte nižší. Preto sa odborníci z INESS pýtajú - ostaní zamestnanci si nezaslúžia byť v nedeľu so svojimi rodinami? Ekonomické argumenty podľa analytikov vraj hovoria jednoznačne proti zatvoreniu obchodov v nedeľu.

Zákaz nedeľného predaja podľa INESS spôsobuje:

Zníženie zamestnanosti
Zníženie dostupnosti čiastočných úväzkov
Zníženie čistej mzdy zasiahnutých zamestnancov
Nižšie tržby a nižší výber DPH
Menej efektívne využitie kapitálu
Zmenu cien niektorých produktov smerom hore aj dole
Zánik niektorých obchodníkov
Vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards