Pandorina skrinka

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k situácii s VšZP. 21. 05. 2020.

Štát môže VšZP dofinancovať len z daní – z daní, ktoré platia aj poistenci Unionu a Dôvery. Je to, samozrejme, zásadná otázka, ktorá môže otvoriť Pandorinu skrinku. Štát by mohol z daní nás všetkých posielať VšZP ľubovoľné množstvo peňazí a fakticky tak konkurenciu zničiť, pretože tá nikoho zdaniť nemôže, a dosiahnuť tak svoj sen – unitárny systém s jednou (neefektívnou) štátnou poisťovňou. Totiž, to, že súkromné poisťovne dokážu z rovnakých peňazí na konci roka vyčariť zisk, svedčí hlavne o neefektivite štátnej VšZP. Takto štát môže postupovať v ľubovoľnom odvetví a ničiť konkurenciu nie väčšou efektivitou, ale svojím monopolom na zdaňovanie. Práve preto existuje niečo ako neoprávnená štátna pomoc a s týmto argumentom by sme mohli očakávať aj žalobu súkromných poisťovní. Štát ako akcionár, samozrejme, môže zvyšovať kapitál svojich podnikov (napríklad rekonštruovať štátnu nemocnicu cez kapitálové výdavky), v tomto prípade sa však bavíme o jednoznačnom financovaní prevádzkových strát.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards