Proti zákazu nedeľného predaja sa postavili analytici aj časť obchodníkov

Trend uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k zákazu nedeľného predaja. 20. 05. 2020.

Proti zákazu nedeľného predaja sa postavili analytici aj časť obchodníkov

Slovensko je demokratická krajina, kde má prednosť dobrovoľná dohoda slobodných ľudí, nie regulácie, zákazy a príkazy, uviedol INESS

Možný zákaz nedeľného predaja aj po skončení sa mimoriadneho stavu sa nepáči analytikom ani veľkej časti obchodníkov. Obmedzenie by malo negatívny vplyv na ekonomiku a prinieslo by aj prepúšťanie. Slovensko je demokratická krajina, kde má prednosť dobrovoľná dohoda slobodných ľudí, nie regulácie, zákazy a príkazy, uviedol v stredu Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

„Ak sú hlavným argumentom spoločenské dosahy, politici by mali svoje tvrdenia podoprieť faktickými argumentmi o tom, že nedeľný predaj nejakým zásadným spôsobom škodí spoločnosti,“ upozornil analytik INESS Martin Vlachynský.

Nie je podľa neho tiež jasné, prečo sa politici zameriavajú len na maloobchod. „Ak sú argumenty spoločenské, mali požadovať aj zákaz nedeľnej práce v iných službách či v priemysle. Takto cez obmedzenie obchodu cielia len na niečo vyše dvoch percent pracovnej sily na Slovensku,“ uviedol M. Vlachynský.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards