Zatvorenie obchodov v nedeľu prinesie prepúšťanie

Martin Vlachynský sa pre Hospodárske noviny vyjadril k zákazu nedelného predaja. 19. 05. 2020.

Zatvorenie obchodov v nedeľu prinesie prepúšťanie

V súčasnosti je maloobchodný predaj zakázaný počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja. Od roku 2017 tak majú zamestnanci v maloobchode voľno 15,5 dňa v roku. „V prípade nedeľného zákazu by sa nám znížil počet dní predaja až o 69 dní. Netreba zabúdať, že aj počas týchto dní platíme náklady spojené s užívaním prenajatých priestorov,“ upozornil Patrik Čanecký, konateľ odevnej siete LPP Slovakia. Uviedol tiež, že počty zamestnancov by museli znížiť zhruba o desať percent. Analytik Martin Vlachynský z INESS konštatuje, že ekonomické argumenty sú jednoznačne proti. Zatvorenie obchodov by podľa neho spôsobilo stratu pracovných miest či stratu časti flexibilných úväzkov.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards