Nalievanie peňazí do národných leteckých dopravcov je nefér, myslia si analytici aj Ryanair

Martin Vlachynský sa pre Trend vyjadril k štátnym dotáciam dopravcov. 15. 05. 2020.

Nalievanie peňazí do národných leteckých dopravcov je nefér, myslia si analytici aj Ryanair

Štátna pomoc pre súkromné firmy, nevynímajúc leteckých dopravcov, je podľa analytikov nesprávna a problém nerieši.

Ekonóm Martin Vlachynský z Ekonomického inštitútu INESS pre TREND povedal, že mnohé štáty sa prostredníctvom gigantických záchranných balíčkov snažia firmám a celej spoločnosti nahovoriť, že sa vlastne nič nedeje a za pár mesiacov pôjde všetko tak ako doteraz, len treba chvíľu vydržať.

„Nič netreba robiť, nič netreba zatvárať a hlavne nikoho neprepúšťať. To však nie je reálne - v mnohých odvetviach sa trh zásadným spôsobom zmenil a do pôvodného stavu sa už nevráti,“ hovorí M. Vlachynský.

Zároveň dodáva, že práve letecká doprava môže byť jedným z tých sektorov, ktorý prejde rozsiahlymi zmenami.

„Zároveň je v tomto sektore mnoho ,zombie‘ spoločností, pre ktoré je už skoro tradíciou vyciciavať verejné zdroje. Lietadlá kvôli koroanvírusu nepopadali do mora. Keď príde čas znova cestovať, určite sa nájde niekto, kto ich zodvihne zo zeme,“ vysvetľuje ekonóm.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards