Mizéria v predaji áut v apríli. Zabrali len česko-slovenské vozy

Martin Vlachynský sa pre Finweb vyjadril k šrotovnému. 15. 05. 2020.

Mizéria v predaji áut v apríli. Zabrali len česko-slovenské vozy

Problémom je ochromený dopyt

Pandémia uzemnila po dekáde neustálych globálnych rastov celý automotive segment. Odborníci prirovnávajú súčasnú produkciu výrobcov áut k návratu do povojnových rokov a európske predaje, ktoré padli o viac ako polovicu, zas k predajom v roku 1990. Automobilky ako Volkswagen, BMW či Daimler spolu so združeniami výrobcov v Rakúsku a Nemecku žiadajú o nakopnutie predajov cez stimuly ako šrotovné.

Predajcovia a analytici však oponujú, že tento nástroj by sa minul účinku. Podľa Martina Vlachynského z INESS je šrotovné ekonomický nezmysel na úrovni „podpálenia mesta s cieľom podporiť stavebníctvo“, s čím očividne súhlasí aj samotný šéf hospodárstva Richard Sulík. „Šrotovné neprichádza do úvahy. Je to to isté ako dotovať produkciu odpadu,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf rezortu hospodárstva.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards