K minimálnej mzde chcú dorovnať aj úľavy

Róbert Chovanculiak sa pre Finweb vyjadril k minimálnej mzde. 11. 05. 2020.

K minimálnej mzde chcú dorovnať aj úľavy

Ďalším problémom je odvodová odpočítateľná položka. Vďaka nej platia zamestnanci aj zamestnávatelia nižšie zdravotné odvody. Avšak nárok na takúto úľavu má zamestnanec, ktorého mzda nepresiahne 570 eur. Keďže je tento rok minimálka vyššia ako táto suma, bonus pre nízkopríjmových pracovníkov stratil zmysel. „Dnešný mechanizmus spôsobil, že sa prakticky neuplatňuje,“ potvrdila hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová. Jej opätovné sfunkčnenie a zvýšenie by mohlo uľaviť pracovníkom aj firmám. „Odvodové náklady na mzdu človeka s minimálnou mzdou by mohli klesnúť o 200 eur a tieto peniaze by si zamestnanec a zamestnávateľ mohli rozdeliť,“ opísal ich preferované riešenie Robert Chovanculiak z inštitútu INESS.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards