Môžeme čakať šrotovné aj na Slovensku? Analytici hovoria, prečo by to nemalo význam

Denník E uverejnil vyjadrenia Martina Vlachynského k šrotovnému. 07. 05. 2020.

Môžeme čakať šrotovné aj na Slovensku? Analytici hovoria, prečo by to nemalo význam

Martin Vlachynsky, analytik INESS:

Šrotovné nemá význam v žiadnej situácii. Je to ekvivalent podpálenia mesta s cieľom podporiť stavebníctvo - žiadna hodnota nevzniká, naopak, hodnota (jazdené autá, ktoré sú ľudia ochotní používať) sa ničí a bohatstvo spoločnosti klesá.

Dopyt po nových automobiloch klesol preto, že poklesla užitočnosť nového auta. Kým pred pár mesiacmi vám auto „vyprodukovalo“ cestu do školy, do práce, k moru, dnes je jeho užitočnosť pre mnohých ľudí výrazne nižšia. Dopyt po autách stúpne, keď sa vráti spoločnosť k normálu.

Šrotovné je plytvaním vzácnych zdrojov a vláda by mala akúkoľvek podobnú iniciatívu odmietnuť.

Šrotovného, ktoré bolo vo viacerých krajinách rozšíreným nástrojom na podporu dopytu po autách v minulej kríze, sa domáhajú najmä automobilky. V Nemecku po ňom volá Volkswagen či Daimler. Potrebujú naštartovať dopyt, no hovoria aj o tom, že chcú byť zhovievavejší ku klíme. Nové autá totiž vyprodukujú menej škodlivín ako staršie.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards