Matovičov kabinet ide v zdravotníctve v šľapajách Ficovho nápadu

Martin Vlachynský sa pre Hospodárske noviny vyjadril k unitárnemu systému. 05. 05. 2020.

Matovičov kabinet ide v zdravotníctve v šľapajách Ficovho nápadu

Systém, nie počet

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacienta Mária Lévyová tvrdí, že štát dokáže jednoduchšie operovať v konkurenčnom prostredí, v ktorom zdravotné poisťovne v rámci súťaže ponúkajú pacientom benefity. „Stačí sa pozrieť k susedom do Česka, kde majú sedem zdravotných poisťovní a neriešia unitárny systém,“ odkázala. To, čo by skutočne pomohlo, je podľa nej zreálnenie financovania zdravotníctva a platieb poskytovateľom a zavedenie transparentných regulačných mechanizmov, ktoré umožnia súťaž a boj o pacienta.

Podobne to vidí aj analytik INESS Martin Vlachynský, podľa ktorého je unitárny systém zahodením väčšiny výhod konkurencie. Preto odporúča zamerať sa na vylepšenie systému. „Trh potrebuje hlavne zadefinovanie štandardov, aby bolo jasnejšie, ktorá poisťovňa poskytuje akú pridanú hodnotu svojim poistencom. Pri jasnom nároku sa trh s pripoistením rozvinie sám,“ myslí si. Za dôležité však považuje, aby medzi poisťovňami a poskytovateľmi prebiehalo slobodné vyjednávanie.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards