O otváraní obchodov musí rozhodnúť politik

O otváraní obchodov majú vraj rozhodnúť epidemiológovia a nie ekonómovia. Paradoxne, ako ekonóm súhlasím s druhou časťou tvrdenia, ale nie s prvou. Máme systém parlamentnej demokracie a bremeno rozhodovania by malo byť na pleciach voleného zástupcu, nie expertokracie.

O otváraní obchodov musí rozhodnúť politik

Experti pre rozhodnutie dodávajú informácie. Epidemiológovia vedia odhadnúť, akými cestami a ako rýchlo sa v rôznych situáciách epidémia môže šíriť. Ekonómovia zase povedia, aký pokles životnej úrovne spôsobia rôzne opatrenia, čo to bude znamenať pre budúce dôchodky, či akými krokmi (ne)udržať podniky pri živote.

Obe skupiny sa môžu mýliť a aj sa očividne mýlia. Na jednej strane predikcie s pol miliónom nakazených Slovákov a tisíckach pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa po mesiaci ukazujú ako prestrelené o niekoľko rádov, na druhej strane môžu ekonómovia všetky svoje ekonomické predikcie zo začiatku roka pohádzať do smetiakov. Informácie od expertov nie sú slovo božie a politik musí posúdiť ich váhu.

Druhý faktor je, že experti sú expertmi na svoju oblasť, ale rozhodnutia o otváraní či zatváraní prevádzok majú široké dosahy. Niekto musí rozhodnúť o tom, čo je dôležitejšie. Rozhodovanie „niečo za niečo, alebo ako my ekonómovia hovoríme „trade-off“. Je dôležitejšie zabrániť stovkám nových infekcií, alebo čo najskôr rozbehať fungovanie ambulancií a špecializovaných vyšetrení? Každý mesiac má zhruba 3 000 Slovákov diagnostikovanú rakovinu. Pri koľkých z nich už získala rakovina mesačný náskok, pretože sa nedostali na vyšetrenie?

Porovnávať zdravotné dopady epidémie s inými zdravotnými dopadmi je ešte tá ľahšia časť. A čo ešte len, keď musíte porovnávať zdravie s peniazmi. Je dôležitejšie zabrániť 100 odvrátiteľným úmrtiam na COVID19, alebo umožniť, aby 170 000 ľudí dostávalo do konca roka mzdu (to je hodnota miezd z 2% HDP)? Je horšie, keď k súčasným 4 pacientom na JIS pribudne 20 nových, alebo keď pribudne 200 ľudí bez domova?

Na tieto otázky neexistujú presné „expertné“ odpovede. Len rozhodnutie politika, za ktoré sa bude zodpovedať svojim voličom.

blog SME, 16.4.2020

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards