Samosprávy by mali počítať s viacerými scenármi dosahov koronavírusu na miestne rozpočty

Radovan Ďurana sa pre Rádio Slovensko vyjadril k miestnym rozpočtom. 27. 03. 2020.

Samosprávy by mali počítať s viacerými scenármi dosahov koronavírusu na miestne rozpočty

Lucia Nagyová: "Veľkou neistotou pre samosprávy je aj to, že nevedia vyčísliť, aké ekonomické dôsledky budú mať súčasné obmedzenia. Analytik Inštitút ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana vysvetľuje, že zatiaľ nevieme odhadnúť ani to, ako hlboko padne nezamestnanosť. Z nej sa odvíja aj pokles dane z príjmov fyzických osôb. Obce a mestá by preto mali počítať s viacerými scenármi, najmä byť v strehu, prijímať opatrenia a šetriť. To sa týka aj školstva."

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: "Samosprávy by mali rokovať s vládou napríklad o využití normatívov, či je možné tieto prostriedky použiť aj na iné účely, ako na platy učiteľov, ak títo práve nevykonávajú 100 percent svojej činnosti."

Celú reportáž si môžete vypočuť tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards