Market Finesse 2/2020

Svet sa zmenil. Stačilo pár týždňov a je úplne iný, než sme ho poznali doteraz. Na tomto mieste nemyslím len karanténu a všadeprítomný strach z nakazenia Coronavírusom. Obavy mám z fungovania zdravotníckej infraštruktúry, nedostatočného (aj náhodného) testovania, ale aj z ekonomických dôsledkov, ktoré na vlastnej koži už dnes zažívajú mnohé podniky, živnostníci, či umelci. A samozrejme štátna kasa, pretože dosluhujúca vláda nevyužila zlaté roky ekonomického rastu na vytvorenie rezervného vankúša pre horšie časy. Naopak, pár dní pred voľbami pripravila dokonalú nášľapnú mínu v podobe 13. dôchodkov.

Market Finesse 2/2020

Otázkou bude rýchlosť a kvalita opatrení, ktoré nová vláda a nový parlament prijmú. A to nielen akútnych, ale aj tých s dlhodobým dopadom, pretože z takéhoto ekonomického šoku sa slovenské hospodárstvo určite nevylíže za štvrť roka. My v INESS situáciu pozorne monitorujeme a pripravujeme návrhy, ktoré môžu slovenskému hospodárstvu pomôcť dostať sa zo súčasnej krízy v čo najlepšej kondícii. Držme si všetci palce. 

Samozrejme, som si vedomý, že súčasný vývoj sa dotkne aj financovania neziskového sektora. Firmám, ktoré bojujú o prežitie, nezostanú prostriedky na filantropiu. Tento dopad určite pocítime aj my v INESS. Chcel by som vás preto poprosiť: podporte nás, ak vám to situácia umožňuje. Som presvedčený, že v nasledujúcom období bude racionálny ekonomický hlas v spoločenskej diskusii viac než potrebný.

Okrem COVID-19 sa na Slovensku uskutočnila ďalšia významná udalosť. V čase, keď píšem tento text, stále nie je jasné zloženie vlády ani to, či ju prezidentka vymenuje. Slovenskí občania si však zvolili zmenu, a opraty preberú strany tzv. demokratickej opozície. INESS pred voľbami hodnotil volebné programy relevantných politických hráčov v piatich dôležitých oblastiach. Hodnotenia nájdete for the record aj v tomto čísle. Po zistení, čo všetko v programoch je, ale hlavne čo v nich nie je sme napísali niečo ako manuál pre politikov do budúcich volieb. Môžete si ho prečítať v článku Ako napísať víťazný program na strane 9. Viacerým silným predvolebným ekonomickým témam sme sa venovali podrobnejšie, a keďže sú stále aktuálne, nájdete ich v ďalšom texte.

Analytici INESS prednášali vo februári na Politickej akadémii, expertnom nadstraníckom vzdelávacom programe pre politikov. V uplynulých týždňoch prebehli všetky krajské kolá celoštátnej Ekonomickej olympiády, ktorej tretí ročník na Slovensku spustil a organizuje INESS. V priestoroch partnerských vysokých škôl sa v každom krajskom meste stretlo spolu takmer 700 stredoškolákov, ktorí sa kvalifikovalo do krajského kola spomedzi viac ako 6500 súťažiacich v školských kolách.

Poznáme už 50 finalistov, ktorí si zmerajú sily v celoštátnom finále. Zorganizovali sme tiež už dvadsiate #ekonomickereci, tento raz na zdravotnícke témy. Plné hľadisko si prišlo vypočuť prednášku a následnú diskusiu s Martinom Smatanom, riaditeľom Inštitútu zdravotnej politiky pri Ministerstve zdravotníctva.

Aj vám prajem, aby ste nasledujúce týždne prežili v zdraví. Prajem vám všetkým príjemné karanténne čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse 2/2020 si môžete prečítať TU.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards