Rútime sa do ďalšej krízy?

Martin Vlachynský sa pre Plus jeden deň vyjadril k dopadom koronavírusu na firmy. 20. 03. 2020.

Rútime sa do ďalšej krízy?

V prípade dlhšieho výpadku výroby, ako je predpokladaný, to malé dodávateľské firmy nemusia uniesť a ich zamestnanci môžu prísť o zamestnanie. „Ak pozastavenie výroby potrvá dlhšie, tak stúpne nezamestnanosť a klesne priemerná mzda,“ hovorí analytik INESS Martin Vlachynský. Na tento rok sa pôvodne odhadoval nárast slovenského HDP na úrovni 2,2 %. Pozastavenie výroby automobiliek znamená, že HDP pre ne poklesne zhruba o 1 %. Vlachynský upozorňuje, že to nemusí byť konečné číslo: „Všetko bude závisieť od toho, kedy sa stihne dostať koronavírus pod kontrolu.“ Ekonóm upozorňuje, že situácia môže prerásť do veľkej globálnej krízy.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards