Analytik Ďurana: Nechceme žiť v štáte, ktorý budú riadiť analytici a úradníci bez zodpovednosti

24hod.sk uverejnili článok s vyjadrením Radovana Ďuranu ku krokom budúcej vlády. 10. 03. 2020.

Analytik Ďurana: Nechceme žiť v štáte, ktorý budú riadiť analytici a úradníci bez zodpovednosti

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana povedal, že návrh znížiť hranicu kontrolovaných výdavkov na milión eur by vedel pochopiť, ak by to bol predvolebný návrh Igora Matoviča.Ale teraz, keď má možnosť zostavovať vládu, by si podľa neho mal uvedomiť, že aj súčasná 40-miliónová hranica naráža na problémy. Poukázal pri tom napríklad na výstavbu rýchlostnej cesty R2, ktorá je podľa útvaru nerentabilná.V decembri minulého roku ÚHP o tendri na výstavby úseku Rožňava – Jablonov nad Turňou konštatoval, že „nápad (stavať) za štvrť miliardy v náročnom teréne a vo vysokom stupni environmentálnej ochrany v blízkosti národného parku má veľa rizík a znakov zlého projektu. Projekt je spoločensky nenávratný a vzhľadom na extrémne zložitú krasovú geológiu horského masívu a pre neúplnosť projekčných podkladov a úradných rozhodnutí nesie vysoké riziko prekročenia nákladov a oneskorenia výstavby.“Podľa Ďuranu je otázne, či sa nová vláda bude riadiť nálezmi útvaru a spomínanú výstavbu sa pokúsi zastaviť, či zmeniť.Ďalší problém je, že spoliehaním sa na ÚHP by sa ministerstvo zbavilo politickej zodpovednosti. „Nechceme žiť v štáte, ktorý budú riadiť analytici a úradníci, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť,“ konštatoval pre webnoviny Ďurana.V krajine existujú podľa neho aj iné mechanizmy kontroly cien obstarávania, napríklad Najvyšší kontrolný úrad SR či Úrad pre verejné obstarávanie.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards