V Česku idú zrušiť superhrubú mzdu. My sme sa ju pokúsili zaviesť v roku 2011

Radovan Ďurana sa pre Denník N vyjadril k zavedeniu superhrubej mzdy. 05. 03. 2020.

V Česku idú zrušiť superhrubú mzdu. My sme sa ju pokúsili zaviesť v roku 2011

Analytika INESS Radovana Ďuranu návrh na zrušenie superhrubej mzdy neprekvapil. Jej zavedenie presadila strana ODS a dnešná česká vláda necíti potrebu dotiahnuť rušenie hrubej mzdy do konca. Za rozhodnutím vidí najmä politické dôvody.

Hovoriť o sprehľadnení systému, ktorý má aj tak desiatky iných parametrov a výnimiek, je podľa neho zavádzajúce. Pri zmene sadzby dane živnostníkov je pozitívne, že vláda sa nepúšťa do nezmyselného porovnávania zamestnaneckého a živnostenského príjmu.

„Česi spackali zavedenie superhrubej mzdy. Ostali nezmyselne na pol ceste, kde akurát zmenili základ výpočtu dane z príjmov,“ konštatoval Ďurana.

Príkladom úspešnej reformy v mzdách sú podľa INESS zmeny, ktoré sa udiali v Litve. Zrušili hodnotu hrubej mzdy, a používajú len superhrubú mzdu – celkové mzdové náklady. Adekvátne tejto hodnote upravili aj sadzby daní a odvodov. Takéto opatrenie odstránilo zásadnú deformáciu na trhu práce, ktorú spôsobuje hrubá mzda.

INESS kritizuje, že neexistuje dlhodobá vízia daňovej politiky na Slovensku.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards