Slovenskú ekonomiku neohrozí niekoľko možných prípadov koronavírusu, dôležitejšie je Nemecko

24hod.sk uverejnili článok s vyjadrením Martina Vlachynského k dopadom koronavírusu. 04. 03. 2020.

Slovenskú ekonomiku neohrozí niekoľko možných prípadov koronavírusu, dôležitejšie je Nemecko

Krátkodobé výpadky ekonomiky

"To, či na Slovensku budeme mať pozitívne na koronavírus dva, sedemnásť či 130 prípadov, až tak dramaticky nezmení našu ekonomiku ako to, keď naši najväčší obchodní partneri ako Nemecko či Francúzsko ním budú zasiahnutí oveľa viac," uviedol v stredu analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský.

Podľa Vlachynského môže Slovensko pri hodnotení ekonomických dopadov koronavírusu vychádzať len z toho, čo sa udialo a deje v Číne.

"Je veľmi ťažké robiť akékoľvek hodnotenia. Tri mesiace dozadu sme ani nevedeli, že niečo také, ako koronavírus, existuje. Dnes to však zachvátilo celý svet. Môžeme vychádzať len z toho, čo sme videli v Číne. Prišlo tam krátkodobo k obrovským výpadkom ekonomiky. Tá ako keby ustrnula. Ak vidíme v Európe, ako sa vie koronavírus rýchlo šíriť, viď Taliansko, bolo by rozumné, aby vláda a rovnako aj biznis prostredie, boli pripravení na najhoršie scenáre a teda paralyzovanie ekonomiky," pokračoval Vlachynský.

Treba byť pripravený na všetko

V Číne ekonomickí analytici podľa Vlachynského napríklad v sektore, ktorý Slovensko zaujíma, v automobilovom priemysle, videli na niektorých ekonomických ukazovateľoch obrovské prepady.

"Dnes to však vyzerá, že to najhoršie má Čína za sebou. Nikto však nevie, či zajtra koronavírus v Číne neprepukne v novej oblasti. Opatrenia, ktorá sú aktuálne v Číne voči vírusu, sú veľmi, veľmi nákladné. Je to príklad toho, že nejakú dobu sa s koronavírusom dá ekonomicky bojovať, no treba byť pripravený na všetko," uzavrel Martin Vlachynský.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards