Treba upratať dôchodky i dane. Čo by mala robiť nová vláda v ekonomike?

SME uverejnilo článok s vyjadrením Radovana Ďuranu. 04. 03. 2020.

Treba upratať dôchodky i dane. Čo by mala robiť nová vláda v ekonomike?

1.Dôchodkový systém

Predpokladá sa, že v roku 2030 bude na Slovensku viac dôchodcov ako ľudí v produktívnom veku. Z dôchodkového systému bude preto odchádzať čoraz viac zdrojov. Dôchodkový strop na úrovni 64 rokov a minimálny dôchodok vo výške 33 percent priemernej mzdy to len komplikujú. Už v čase ich schvaľovania na to upozorňovali analytici z inštitútu INESS a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Problémy s dôchodkovým stropom začnú byť akútne od roku 2023. Nová vláda by ho preto mala čím skôr zrušiť a vrátiť sa k určovaniu dôchodkového veku na základe veku dožitia. Minimálne dôchodky sa vyplácajú už tento rok a ich výška sa v priemere zvýšila o 48 eur. Štátny rozpočet to v tomto roku bude stáť 85 miliónov eur. Podľa analytikov by preto minimálne dôchodky mali fungovať podľa starého systému, ktorý bol spravodlivejší a vyžadoval si menej prostriedkov zo Sociálnej poisťovne. Témou je aj stav druhého piliera, v ktorom až 70 percent úspor majú sporitelia uložených v nevýnosných garantovaných fondoch. Riešením by mohol byť tvrdý presun alebo informačná kampaň či zvýhodnenie sporenia v akciových fondoch, ktoré v dlhodobom horizonte prinášajú vyššie výnosy.

2.Bezplatné obedy

Predtým, než dosluhujúca vládna koalícia schválila bezplatné obedy pre školákov, existovala „dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom“. Bola určená na financovanie obedov detí v školách, v ktorých bolo viac ako 50 percent detí z rodín v hmotnej núdzi. Viac ako 90 percent dávky končilo v Košickom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji, kde to deti naozaj potrebovali. Teraz majú nárok na obed zadarmo všetky deti bez ohľadu na sociálnu situáciu. Štát to stojí 80 až 120 miliónov eur ročne. Analytik INESS-u Radovan Ďurana si myslí, že to nie je spravodlivé nastavenie. Podľa neho sa v princípe zbytočne odčerpávajú zdroje zo štátneho rozpočtu a dávajú sa aj rodinám, ktoré to nepotrebujú.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards